UiO: Žene koje odabiru biti majke najdiskriminiranija su skupina u Hrvatskoj

majke
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock, UiO

Povodom Međunarodnog dana žena, udruga U ime obitelji upozorava javnost na dva najčešća oblika društvene nepravde s kojima se u Hrvatskoj još uvijek suočava veliki broj žena: učestala diskriminacija žena koje odabiru biti majke na radnom mjestu te stigmatizacija i (političke) kampanje protiv žena koje odabiru “ostati kod kuće” i tijekom određenog vremena u potpunosti se posvetiti odgoju svoje djece te brizi o bolesnima i starima u svojoj obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene koje odabiru biti majke često ostaju bez posla zbog trudnoće ili se vraćaju s rodiljnog i roditeljskog dopusta na manje odgovorna i lošije plaćena radna mjesta. Nepoštivanje radnih prava trudnica i majki male djece najčešći je oblik diskriminacije žena u Hrvatskoj. Na taj se način sprječava pravo žena na uravnoteživanje poslovnog i obiteljskog života.

>Irena Klarić postala je roditelj odgojitelj s troje djece, a danas ih ima šestero; evo njezine priče

Majke koje ”ostaju kod kuće” stigmatizirane su

Posljednje dvije godine svjedoci smo kampanje stigmatiziranja žena koje odabiru „ostati kod kuće“ i tijekom određenog vremena u potpunosti se posvetiti odgoju svoje djece i brizi o obitelji. Ti su se napadi, pokrenuti iz pozicije političke moći, usredotočili na korisnice mjere roditelj odgojitelj – omalovažavajući slobodan izbor dijela žena da se „puno radno vrijeme“ posvete odgoju svoje djece.

U pluralnom društvu – svaka žena mora imati pravo odabrati način života koji smatra najprikladnijim za sebe i svoju obitelj!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto tako, držimo važnim financijsko vrednovanje često nevidljivog rada žena u obitelji. Osobito onima koje se brinu o bolesnoj djeci i djeci s posebnim potrebama.

U ime obitelji ističe da je potrebno jačati mehanizme zaštite svih žena – onih čije je radno mjesto izvan kuće i onih čije je radno mjesto kod kuće. Osobito štiteći žene koje se odlučuju na majčinstvo te su zbog toga izložene raznim oblicima diskriminacije.

>Možemo stvorio klimu za govor mržnje prema roditeljima odgojiteljima? Evo samo nekih gnjusnih komentara

U ime obitelji poziva žene da prijavljuju sve slučajeve diskriminacije, a poslodavce i nadležne vlasti na dosljedno provođenje zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovim putem pozivamo Vladu da poduzme sve potrebne mjere da bi se: osigurala neradna nedjelja, zajednički slobodan dan za obitelj te spriječila svaka diskriminacija, osobito diskriminacija trudnica i majki; ostvarila prava žena na usklađivanje poslovnog i obiteljskog života te osigurala zaštita svih onih čije se dostojanstvo i prava narušava na bilo koji način.

Udruga U ime obitelji čestita Međunarodni dan žena svim ženama. Osobito vama, ženama koje, uz svoje radno mjesto ili potpuno se posvećujući obitelji – ulažete svoje talente, znanje i vrijeme u odgoj i podizanje djece te brigu o bolesnima. Vaše majčinstvo i briga o potrebitima stvara ogromnu ekonomsku korist i predstavlja dragocjen društveni kapital! U ime obitelji će se nastaviti zalagati da taj važan društveni doprinos – bude i vrednovan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.