Možemo stvorio klimu za govor mržnje prema roditeljima odgojiteljima? Evo samo nekih gnjusnih komentara

Foto: fah, snimka zaslona; fotomontaža: narod.hr

Vrijeme je da bosanđerija i cigani počnu raditi za svoj okot, a ne štancati djecu koju mi financiramo“, samo je jedan od uvredljivih, diskriminatornih i krajnje neukusnih komentara ispod tekstova o ukidanju demografske mjere roditelj odgojitelj na portalima poput Slobodne Dalmacije, Indexa, 24sata… Ovakva društvena klima prema roditeljima odgojiteljima samo je kulminacija onog što o tisućama obitelji i gotovo 20 000 djece u ovoj mjeri, otkako su došli na vlast govore iz zagrebačke vladajuće ekstremno lijeve stranke Možemo na čelu s Tomislavom Tomaševićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoki upravni sud u Zagrebu ovog je tjedna donio pravomoćnu odluku u korist Grada Zagreba odlučivši da je imao pravo ukinuti mjeru roditelj odgojitelj. Kritike na odluku iznijeli su predstavnici roditelja odgojitelja, koji su najavili i tužbu Ustavnom sudu.

> Što je dr. Željka Markić rekla u emisiji s koje je Danijela Dolenec pobjegla
> Marija Selak Raspudić: Ovo su tri laži Možemo o mjeri roditelj-odgojitelj
> 10 najglupljih komentara na račun korisnika mjere roditelj-odgojitelj

No ono što je posebno zabrinjavajuće jest činjenica da je ova presuda, a i reakcije gradske vlasti (Možemo), ponovno otvorila vrata lavini duboko uvredljivih i prostačkih komentara na račun cijele jedne skupine djece i njihovih roditelja u Zagrebu.

Takva razina diskursa od onih koji se protive ovoj mjeri pratila je rasprave na društvenim mrežama i u medijima već više od godine dana, koliko se govori o ukidanju ove mjere, a jasne reakcije odgovornih – izostale su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Visoki upravni sud odbio tužbu roditelja odgojitelja! Dr. Markić: Nastavljamo pravnu borbu
>Strah od rasprave: Dolenec pobjegla s HRT-a kad je shvatila da nije sama u studiju!
>Dolenec likuje nad odlukom VUS-a i priznaje: Nećemo ove godine moći osigurati mjesta u vrtićima

Možete li zamisliti ovakvu razinu komentara?

Uz ispriku svim čitateljima zbog odsutnosti svake civilizacijske razine u sljedećim komentarima, napominjemo da ipak smatramo bitnim prenijeti barem neke od primjera vrijeđanja i govora mržnje koji se ovih dana nizao u ogromnom broju na društvenim mrežama i ispod članaka na portalima. Neke od njih prikupila je na Facebooku Hrvatska udruga roditelja odgojitelja koja je pozvala korisnike da šalju snimke zaslona uvredljivih komentara. Jesu li portali umeđuvremenu izbrisali gnjusne komentare, nije nam poznato.

“BRAVO, vrijeme je da bosanđerija i cigani počnu raditi za svoj okot, a ne štancati djecu koju mi financiramo” – komentar na Facebook stranici Slobodne Dalmacije ispod vijesti o presudi VUS-a. Jedna korisnica navodi da je ovaj uvredljivi komentar prijavila Facebooku te dobila sljedeći odgovor: “Pogledali smo prijavljeni komentar i utvrdili da ne krši standarde zajednice. Zbog toga nismo uklonili komentar.”

“Bravo za grad. Roditelji moraju raditi, a ne živjeti od ***anja i štancanja djece.” – komentar na Facebook stranici Slobodne Dalmacije ispod vijesti o presudi VUS-a.

“Šta će sada majke kraljice, morati će ići raditi kao sve normalne žene, nema više češkanja vjeverice i noge u zrak” – komentar čitatelja na portalu Index.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S obzirom da dobijaju pare za ***anje, roditeljice odgojiteljice su po definiciji… k***e. ;)” – komentar čitatelja na portalu Index.hr.

“Hvalaaaaa k***cu….. Ajmo ženice zasučite rukave, nema više češanja p***ke doma, a pare od države idu” – komentar na Facebooku.

“Javila se rasplodna junica. :* Jer ne vidim razloga zašto bi se normalna žena kojoj nije teško raditi uopće našla prozvana da mi odgovori na ovako nešto” – komentar na Facebooku unutar rasprave o ovoj temi ispod objave Facebook stranice Zagreb.info.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tak i njihova djeca budu stekla naviku živjet na tuđoj grbači” – komentar na Facebook stranici portala Index.hr.

“Ajmoooo! Nema više kavica, ćakulanja, shopingiranja i ostalih sranja… to svi znamo, ajmo malo delati… za promjenu XD živio drug Tito” – komentar na facebook stranici portala Index.hr.

> Tomašević tvrdi da je mjera roditelj odgojitelj bila ‘nepravedna i financijski neodrživa’
> U ime obitelji: Tomašević ignorira Odluku Suda praznim obećanjima o izgradnji vrtića
> Dr. sc. Palić: ‘Tomaševiću je mjera roditelj odgojitelj atraktivna meta, uzrok je svjetonazorski – nepodnošenje obitelji s više djece’

Što su sve predstavnici Možemo izjavljivali o mjeri i njezinim korisnicima?

Čitajući ove zastrašujuće primjere vrijeđanja i nesnošljivosti, postavlja se pitanje zašto nema reakcija odgovornih te jesu li postupci gradske vlasti i stranke Možemo, koja od početka napada roditelje odgojitelje, doprinijeli klimi u kojoj se ovakvi prostački ispadi smatraju prihvatljivima.

U nastavku smo izdvojili samo neke od izjava predstavnika Možemo koje su iznošene kroz proteklih godinu i pol, među kojima su mnoge netočne tvrdnje o samoj mjeri te koji pokazuju na taj način omalovažavanje ove skupine obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Netočne tvrdnje

”Ako se gleda kao demografska mjera, nije polučila učinak.” (Zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec, N1, 8. studenoga 2021.)

Ovo je tvrdnja koju iz Možemo opetovano ponavljaju, iako su analize koje su proveli stručnjaci demografi pokazale veliku učinkovitost mjere. Većina (53 %) korisnika mjere imala je još djece nakon uzimanja mjere, što znači da je mjera polučila izniman uspjeh, naglasila je u svojoj analizi saborska zastupnica Selak Raspudić još 2021. Taj podatak zna i gradska vlast jer je u podlozi za javnu raspravu navela podatak iz kojega je to vidljivo. Iako, u samoj podlozi tvrde da mjera nije učinkovita jer “čak 47 % korisnika mjere nije imalo djecu rođenu nakon 2015.” (str. 21).

„Ne, za početak manipulira se brojkama zato što tih 5000 korisnika, jedan dobar dio, gotovo polovica, starija je od 7 godina ili navršava 7 godina do trenutka kad mjera stupa na snagu.“ (Ivana Kekin, Otvoreno, 8. studenoga 2021., odgovor na pitanje voditelja Smrtića koji navodi pismo majke koja upozorava da će 5400 djece vrtićke dobi prestati dobivati mjeru).

Tvrdnja je netočna, a to priznaju, primijetila je još 2021. Selak Raspudić, i sami Možemovci, među kojima je i Kekin, u podlozi za javnu raspravu kada pišu: „Primjenom mjere roditelj odgojitelj 5423 djeteta korisnika koji su u ranoj predškolskoj dobi nema mogućnost pohađanja dječjih vrtića zbog uvjeta definiranog u Odluci.“ (Podloga za javnu raspravu – mjera roditelj odgojitelj, str. 14.).

Spomenimo i vrlo jasno Tomaševićevo predizborno obećanje da neće ukidati ovu mjeru za postojeće korisnike. Obećanje je prekršio samo malo nakon dolaska na vlast.

Benčić iznosila očite neistine o mjeri

Prilikom gostovanja saborske zastupnice Sandre Benčić u studiju N1 televizije u svibnju 2022., na pitanja i potpitanja novinarke Ive Puljić Šego oko teme roditelj odgojitelj, Benčić je davala odgovore među kojima su bile i mnoge neistine.

”Rješenja, kao akt uprave, (roditelji odgojitelji) nikad nisu dobili”, netočno je kazala Benčić misleći na rješenja od Grada koje su dobili roditelji o ulasku u status mjere.

Fotografije rješenja koja je Grad izdao roditeljima odgojiteljima možete pogledati u članku koji smo mi tada objavili. Grad je izdao nekoliko tisuća takvih akata:

> HURO jednim dokumentom demantirao laži Sandre Benčić o mjeri roditelj odgojitelj

Propitivanje posvajanja iz Konga je hajka na djecu, a ovo nije?!

Zanimljivo je kako Benčić u posljednje vrijeme hajkom na djecu smatra legitimno propitivanje posvajanja iz DR Konga, a doprinijela je da se djecu roditelja odgojitelja stigmatizira i naziva ih se okotom.

“Dakle, mi kao država, svi bi se trebali usredotočiti na to da zaštitimo kao država tu djecu, da dobijemo informaciju gdje su, da ih spojimo s njihovim jedinim roditeljima koje sada imaju – to su njihovi posvojitelji i da ih vratimo u Hrvatsku. Umjesto toga mi smo svjedoci torture, ne samo pritvorenih u Zambiji, nego i posvojitelja i posvojenika koji žive u Hrvatskoj već godinama. Napravili ste doslovno hajku. Djecu se povlači iz vrtića i škola zbog toga što im se doslovno govori da su ukradena.”  (Benčić u Otvorenom)

Dolenec stigmatizirala tu djecu jer ne pohađaju vrtić

Dogradonačelnica Danijela Dolenec stigmatizirala je ovu skupinu djece, apriori negativnim smatrajući činjenicu da ta djeca ne idu u vrtić. Time je pokazala veliko nepoštovanje prema odluci roditelja hoće li neće slati svoju djecu u vrtić, što je, naravno, njihovo legitimno pravo.

“Mjera ima negativne efekte vezano uz pohađanje vrtića. Djeca korisnika ne pohađaju vrtić, a majke (88 % korisnika su žene) su 15 godina isključene s tržišta rada” – prenijeli su mediji riječi Dolenec.

Spomenimo i netočne informacije koje Dolenec davala roditeljima odgojiteljima o mogućnosti kada će djecu moći upisivati u vrtić. Time je samo stvorila dodatan stres kod tih roditelja.

Kao najbitniju kompenzacijsku mjeru Dolenec napominje izgradnju vrtića, a sada je priznala da do 2025. neće biti dovoljno kapaciteta. Zanimljivo je da Grad od početka mandata nije izgradio niti jedan vrtić, pa je pitanje koliko će dugo trebati da ih se izgradi toliko da budu dovoljne za sve potrebe, koje su sada, nakon ukidanja mjere, drastično uvećane.

Možemo smatra da su roditelji odgojitelji krivi su jer nema dovoljno vrtića?!

Jedna od najneprimjerenijih optužbi Možemo na račun roditelja odgojitelja svakako je i ona kojom se sugerira da upravo zbog mjere roditelj odgojitelj nema dovoljno vrtića. Bit će zanimljivo vidjeti kojom će brzinom nakon ukidanja mjere gradska vlast izgraditi nove vrtiće.

Jesu li sve ove laži i negativan odnos prema ovoj skupini roditelja doprinijele da se u društvo stvori klima za upravo onakve komentare, kakve smo donijeli na početku članka?

U svakom slučaju, iznimno je zabrinjavajuće da na takve pojave ne reagiraju nadležne institucije i dužnosnici.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.