Kanadska pro-life organizacija Choice42 na Dan osoba s Downovim sindromom donosi nam novi jednominutni video u kojem na satiričan način prikazuje licemjerni odnos društva prema Downovcima.
Nakon rođenja poštujemo njihov život, no prije nego ugledaju svjetlo dana, zahvaljujući prenatalnom genetičkom testiranju, možemo “eliminirati” njihovo postojanje.
> Miletić: ‘Prekinuti život nerođenog djeteta je dno dna ljudske civilizacije’
To je EUGENIKA koja podupire pobačaje s ciljem izbjegavanja rođenja bolesne djece odnosno djece s predviđenom mogućnošću razvoja neke od genetski uzrokovanih bolesti, a najčešće žrtve su fetusi za koje postoji mogućnost da imaju Downov sindromom.
Downov sindrom – trisomija 21. kromosoma
Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma više, a nastaje u trenutku začeća. Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. Na 21. paru kromosoma otkrio je još jedan kromosom više, umjesto 2, tu su se nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma.
Ime Down potječe od imena engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju.
Osobe sa sindromom Down dio su naše zajednice, bave se raznim aktivnostima, pohađaju školu, a neke su i zaposlene. Žive s obiteljima, ili s prijateljima, a neki i samostalno. Mogućnosti za osobe sa sindromom Down danas su daleko veće nego u prošlosti, temeljem odmicanja tradicionalno postavljenih granica. Kvalitativni pomaci plod su zajedničkih napora roditelja, stručnjaka i šire zajednice.
> 21. ožujka Svjetski dan osoba s Downovim sindromom: Obujte šarene čarape i podržite ih
Unatoč njihovoj sve većoj prihvaćenosti u društvu u zadnjih četrdesetak godina, osobe s Down sindromom još uvijek bivaju diskriminirane i suočene s predrasudama kad je riječ o obrazovanju i samostalnom životu te su često prisiljene živjeti u institucijama u neadekvatnim uvjetima. Štoviše, u nekim se zemljama pokreću ili su već pokrenute inicijative kojima se želi ozakoniti automatski prekid trudnoće ukoliko se u prenatalnim ispitivanjima pokaže da je riječ o djetetu s Downovim sindromom. Ovo je zabrinjavajući trend koji roditeljima oduzima pravo da sami donose odluke.
Pomaci su vidljivi iz godine u godinu te se primjećuje pozitivna promjena u socijalnom, zdravstvenom i obrazovnom sustavu, no sve nas zajedno očekuje još jako puno posla kako bi djeca, mladi i odrasli s Downovim sindromom u RH mogli biti ravnopravni članovi društva te svojom ljubavlju, jednostavnošću i iskrenošću obogaćivati svakodnevicu svih nas koji živimo s njima.