Zrinka Skelin ima 23 godine i studentica je Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Posebno iskustvo u njezinom životu bilo je volontiranje u Ekvadoru gdje je radila kao učiteljica engleskoga i matematike.
Istaknula je kako se još od najranije dobi bavila mnogobrojnim izvannastavnim aktivnostima – učenjem jezika, glazbenom školom, sportovima, pjevanjem i sviranjem u crkvenom zboru. “Na svim tim prilikama prvenstveno moram zahvaliti svojim roditeljima koji su mi bili podrška kroz cijelo odrastanje. Oduvijek sam htjela volontirati i učiniti nešto korisno za društvo u kojem živimo. Tako sam se i na faksu priključila studentskoj udruzi AIESEC koja je kroz međunarodne razmjene poticala promjene u društvu. Paralelno sam volontirala za Marijine obroke, što me u dovelo do volontiranja u Ekvadoru”, pojasnila je Zrinka.
Darovati svoje vrijeme za drugoga najvrjedniji je dar
U Ekvadoru je bila od listopada 2014. do veljače 2015.godine.
“Moram reći da mi je to iskustvo bilo i još uvijek jest najveći blagoslov. Tamo sam radila kao učiteljica engleskoga i matematike. Imala sam priliku živjeti s nevjerojatnim časnim sestrama koje su svojoj cijeli život odlučile dati onima kojima je pomoć najpotrebnija. Svaki dan ustajati, raditi, moliti, podučavati, trčati na sto strana znajući da od toga nećeš imati nikakve financijske koristi, ali u nadi da će to nekome pružiti neizmjerne prilike u daljnjem životu najljepša je i najnesebičnija stvar koju osoba može napraviti za drugoga. Darovati svoje vrijeme za drugoga najvrjedniji je dar”, ocijenila je Zrinka te dodala kako je kroz tih par mjeseci boravka imala priliku upoznati hrvatsku misionarku časnu Lenku koja zadnjih 30 godina živi i radi u Ekvadoru te čiji je poziv časne sestre toliko promijenio život mnogih.
Naglasila je kako osim u časni Lenki, svoj uzor pronalazi u dvije majke – Terezi i Jozefini (svojoj majci).
“Snažne žene i majke bogatstvo su našega društva, a najveći doprinos koji daju društvu jest obitelj. Kroz svoj život u Ekvadoru susrela sam se s brojnom djecom iz nesređenih obitelji. Teško je vidjeti djecu koja ne mogu pronaći uzor unutar vlastite obitelji – u Ekvadoru je česta bila situacija da očevi napuste majke i djecu već pri njihovom rođenju. Ponekad majke pronađu novog partnera zbog kojeg tada napuštaju svoju djecu koja su u tom slučaju prepuštena sama sebi”, naglasila je rekavši: “Još uvijek u nekim dijelovima Ekvadoru prisutna je poligamija – muškarci imaju više žena, a najveću ljubav i pažnju daju onoj koja im rodi najviše djece”.
Sve djevojčice trebale bi imati priliku sazrijeti kroz obrazovanje kako bi u konačnici same donosile odluke, izgradile svoje stavove i zauzele se za njih
Zrinka je istaknula kako je postotak nepismenih u Ekvadoru malen, iako je jedino osnovno školsko besplatno i dostupno svima.
“Ponekad su naše djevojčice iz internata (9,10 godina) znale reći da se žele vratiti svojim domovima kako bi se udale. Još uvijek je njihova osnovna zadaća briga za obitelj i kućanstvo”, ocijenila je te dodala kako smatra da bi sve djevojčice trebale imati priliku sazrijeti kroz obrazovanje kako bi u konačnici same donosile odluke, izgradile svoje stavove i zauzele se za njih.
Osim što postoji nejednakosti u plaćama i mogućnostima zapošljavanja između muškaraca i žena, u Ekvadoru je prisutan problem dječjeg rada. Djeca prodaju hranu po ulicama, u autobusima, rade na tržnicama odjeće i hrane, a ima ih toliko da se na trenutak zaboravi kako su oni još uvijek djeca koja bi trebala uživati u igri i darovima mladosti, istaknula je.
Ponekada, djeca u školi ne bi imala zadaću i na njezino pitanje zašto je nemaju, odgovorili bi:“ pomagao sam jučer mami na poslu“ ili „roditelji su mi radili cijelu noć pa sam morala čuvati braću i sestre“.
“Obitelj koju toliko ponekad uzimamo zdravo za gotovo određuje nas kao osobe i pomažem nam postati boljim osobama. Ona jest temelj društva, a treba ići k tome da ona ostane oaza mira, ljubavi i poštovanja”, naglasila je Zrinka.
Volontirajte u Hrvatskoj, volontirajte izvan nje, radite male stvari s velikom ljubavlju
Kroz svoje rad, poručila je mladim ženama da putuju, volontiraju, uče gdje god se nalaze jer će tako izgraditi i naučiti pošitivati same sebe.
“Drugi vam neće moći nametnuti svoje mišljenje tek kada ćete imati izgrađeno svoje i kada ćete čvrsto stajati iza njega. Volontirajte u Hrvatskoj, volontirajte izvan nje, radite male stvari s velikom ljubavlju. Na taj način pomoći ćete drugima, ali ćete se iznenaditi koliko će i oni pomoći vama”, zaključila je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa