Uz zastave i svijeće tisuće Poljaka hodale su hladnim ulicama Gdanjska iza lijesa gradonačelnika Pawela Adamowicza, liberalnog kritičara vladajuće stranke kojega je nožem na dobrotvornu skupu ubio bivši zatvorenik.
Vozilo s Adamowicezvim tijelom kretalo se od muzeja pokreta Solidarnost koji je imao pokretačku ulogu u rušenju komunizma u Poljskoj prije 30 godina do glavne crkve, Bazilike sv. Marije, a ukop će se održati u subotu.
Ulice su bile blokirane zbog golema odziva građana da odaju počast gradonačelniku s najduljim stažem, od 1998., a koji je na zadnjim izborima pobijedio kandidata vladajuće Stranke prava i pravde (PiS).
Donald Tusk : „We will protect our #Gdansk, our #Poland and our #Europe against #hatred and #disdain”.#Adamowicz ? R.I.P. ?#SoundOfSilence pic.twitter.com/IbGQ04vwc8
— Andrzej G. #FBPE ???? (@EreaAndrzej) 14. siječnja 2019.
Adamowicza je umro u ponedjeljak u bolnici od ozljeda nožem koje mu je na najvećem dobrotvornom događaju zadao 27-godišnji bivši zatvorenik, kojega mediji spominju samo kao Stefana W.
Gdansk is saying goodbye to the best Mayor it has ever had. Thank you for everything you have done @AdamowiczPawel #Adamowicz pic.twitter.com/JJxCjzZfVF
— Maia Mazurkiewicz (@MaiaMazurkiewic) 14. siječnja 2019.
Napadač je optužio bivšu gradonačelnikovu stranku da je zbog nje bio mučen u zatvoru gdje je zbog pokušaja pljačke proveo 5 i po godina.
Vlasti su uhitile najmanje 10 osoba zadnjih dana jer su na društvenim mrežama pozivale na ubojstva i općenito nasilje nakon Adamowiczeve smrti.
Mayor #Adamowicz‘s wife and daughters, aged 8 and 15, visit their father’s coffin as he lies in state ahead of tomorrow’s funeral.
From 5pm today Poland entered a period of official national mourning, with a funeral procession taking the coffin to St Mary’s Basilica this evening pic.twitter.com/z0OLHB5OGt
— Notes from Poland ?? (@notesfrompoland) 18. siječnja 2019.
Kritičari optužuju poljske političare da ne čine dovoljno kako bi suzbili govor mržnje u javnom životu.
Adamowicz je bio u skupini gradonačelnika koji su potpisali deklaraciju dobrodošlice migrantima i tako se suprotstavili politici vladajuće stranke. Zbog toga je Svepoljska mladež (stranka krajnje desnice) 2017. objavila lažne osmrtnice ukupno 11 gradonačelnika, među njima i Adamowicza.
>Poljska vlada neće poduprijeti Marakeški sporazum, Slovačka ima rezerve
Potpora konzervativnom PiS-u pala je s 33 posto u studenome na 30 posto nakon Adamowiczeve smrti, prema anketi koju je objavio dnevnik Gazeta Wyborcza.
“Gdansk is generous, Gdansk shares with you its own good, Gdansk wants to be the City of Solidarity”.
“You’re beloved. Gdansk is the most wonderful city in the world. Thank you!”
These were the last words Paweł #Adamowicz spoke out.
Today, people of #Gdańsk acknowledge Paweł. pic.twitter.com/zHucPKRll1
— Andrzej G. #FBPE ???? (@EreaAndrzej) 17. siječnja 2019.
Najveća oporbena skupina Koalicja Obywatelska ima 25 posto potpore.
Osim po dobrodošlici migrantima u Gdanjsku, Adamowicz je poznat i po sudjelovanju u kampanji protiv izmjena pravosudnog sustava kojima PiS želi učvrstiti političku kontrolu nad pravosuđem.
Adamowicza su voljeli brojni građani
Adamowicz je napadnut nožem na godišnjem dobrotvornom skupu nevladine organizacije “Veliki božićni orkestar”, najveće u zemlji, na kojem su se prikupljale donacije za nabavu opreme za bolnice. Poljski ministar zdravstva Lukasz Szumowski rekao je novinarima da ga liječnici nisu uspjeli spasiti. Operacija je trajala pet sati.
Napadač je na pozornici, prije nego je uhićen, optužio gradonačelnikovu bivšu stranku da ga je smjestila u zatvor gdje je bio mučen.
Poljski predsjednik Andrzej Duda i stranački čelnici najavili su da će organizirati prosvjed protiv nasilja i mržnje u svjetlu tog napada.
Adamowicz se zauzimao za prihvat migranata u Gdanjsku i podržavao prosvjednu kampanju za zaštitu vladavine prava u zemlji.
Bio je jedan od najdugovječnijih gradonačelnika u zemlji vodeći Gdanjsk od 1998. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.