Statističko izvješće još ne uzima u obzir predviđeni masovni val afganistanskih migranata koji će doći.
Europska Agencija za graničnu i obalnu stražu, također poznata kao Frontex, upozorila je na stalni porast broja ilegalnih migranata koji ulaze u Europsku uniju. Ističu kako je broj stranaca koji su do sada ilegalno ušli u blok 2021. godine veći za 61 posto u odnosu na prošlu godinu, donosi RMX.
> Kolone migranata prestravile Gorski kotar: Pljačkaju prolaznice, provaljuju u vikendice
Govoreći prošlog tjedna na parlamentarnom odboru u Schengenu, izvršni direktor Frontexa Fabrice Leggeri rekao je birokratima u EU-u da je njegova agencija svjedočila naglom i uznemirujućem porastu ilegalnih ulazaka u Uniju ove godine, dodajući da se broj ilegalnih migranata koji su uspjeli ući u Italiju u 2021. gotovo udvostručio u odnosu na prošlu godinu, izvijestile su milanske novine Il Giornale.
“Godine 2021. 134 000 stranaca ušlo je u EU tajno, 68 posto više nego 2020.”, rekao je Leggeri, istaknuvši da je najveći porast ilegalnih dolazaka zabilježen duž sredozemne obale.
> Pula: Ilegalni migranti pronađeni u kamionu su iz Afganistana
“U središnjem Mediteranu, koji posebno pogađa Italiju, od početka godine smo zabilježili porast iskrcavanja na kopno za 87 posto”, nastavio je Leggeri, dodajući: “Dolasci iz Libije i Tunisa udvostručili su se. Zabilježili smo 48.000 ilegalnih ulazaka. ”
Južno mediteransko krilo Europske unije nije jedina regija koja je ove godine doživjela dramatičan porast u dolasku ilegalnih migranata. Sličan porast zabilježen je i na istočnom rubu EU-a.
U priopćenju za javnost objavljenom prošlog tjedna, granična Agencija navodi da je izvršni direktor Leggeri posjetio poljsku granicu s Bjelorusijom kako bi “pregledao odgovor zemlje na trenutnu situaciju na njezinoj granici”.
“Izvršni direktor Leggeri pregledao je operacije koje je provela poljska granična straža i bio je impresioniran poduzetim mjerama u zaštiti granice”, navodi se u priopćenju.
Kako je Remix News već izvijestio, u posljednjih nekoliko mjeseci bujice ilegalnih migranata preplavile su bjelorusku granicu u Poljsku, Litvu i Latviju. Nalet ilegalnih migranata – što je rezultiralo time da je poljska vlada proglasila izvanredno stanje – počeo je nakon što je bjeloruski predsjednik Aleksander Lukašenko obećao da će se osvetiti ekonomskim sankcijama koje je uvela Europska unija preplavljujući EU migrantima.
Iako je EU i dalje zabrinuta da bi se u budućnosti mogao dogoditi novi val migracije iz Afganistana, još je rano za reći hoće li se to doista i dogoditi, priznao je Leggeri.
“Vrlo smo oprezni jer znamo da su Afganistanci vrlo brojni u Iranu, Pakistanu i Turskoj, a ti bi milijuni ljudi mogli doći u iskušenje da dođu u Europsku uniju jer se više ne mogu vratiti u Afganistan”, rekao je Leggeri navodeći i moguću opasnost da teroristi koriste migracijske tokove za infiltraciju u EU i to ne treba podcijeniti.
“Broj potencijalnih terorista koji koriste migracijske tokove brojčano je ograničen, ali sama činjenica da postoji – ozbiljna je prijetnja”, rekao je.
Drugi vide migraciju kao potencijalnog trojanskog konja i za teroriste. Ranije ovog mjeseca Češki centar za istraživanje terorizma (CVT) objavio je izvješće u kojem se češka vlada poziva da odbaci migracije muslimana, posebno iz regije u Afganistanu i okolici.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.