Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
16.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Frontex: 134.000 ilegalnih migranata ušlo je 2021. u EU, čak 61 posto više nego prošle godine

Podijeli

Statističko izvješće još ne uzima u obzir predviđeni masovni val afganistanskih migranata koji će doći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska Agencija za graničnu i obalnu stražu, također poznata kao Frontex, upozorila je na stalni porast broja ilegalnih migranata koji ulaze u Europsku uniju. Ističu kako je broj stranaca koji su do sada ilegalno ušli u blok 2021. godine veći za 61 posto u odnosu na prošlu godinu, donosi RMX.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kolone migranata prestravile Gorski kotar: Pljačkaju prolaznice, provaljuju u vikendice

Govoreći prošlog tjedna na parlamentarnom odboru u Schengenu, izvršni direktor Frontexa Fabrice Leggeri rekao je birokratima u EU-u da je njegova agencija svjedočila naglom i uznemirujućem porastu ilegalnih ulazaka u Uniju ove godine, dodajući da se broj ilegalnih migranata koji su uspjeli ući u Italiju u 2021. gotovo udvostručio u odnosu na prošlu godinu, izvijestile su milanske novine Il Giornale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Godine 2021. 134 000 stranaca ušlo je u EU tajno, 68 posto više nego 2020.”, rekao je Leggeri, istaknuvši da je najveći porast ilegalnih dolazaka zabilježen duž sredozemne obale.

> Pula: Ilegalni migranti pronađeni u kamionu su iz Afganistana

“U središnjem Mediteranu, koji posebno pogađa Italiju, od početka godine smo zabilježili porast iskrcavanja na kopno za 87 posto”, nastavio je Leggeri, dodajući: “Dolasci iz Libije i Tunisa udvostručili su se. Zabilježili smo 48.000 ilegalnih ulazaka. ”

Južno mediteransko krilo Europske unije nije jedina regija koja je ove godine doživjela dramatičan porast u dolasku ilegalnih migranata. Sličan porast zabilježen je i na istočnom rubu EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju za javnost objavljenom prošlog tjedna, granična Agencija navodi da je izvršni direktor Leggeri posjetio poljsku granicu s Bjelorusijom kako bi “pregledao odgovor zemlje na trenutnu situaciju na njezinoj granici”.

“Izvršni direktor Leggeri pregledao je operacije koje je provela poljska granična straža i bio je impresioniran poduzetim mjerama u zaštiti granice”, navodi se u priopćenju.

Kako je Remix News već izvijestio, u posljednjih nekoliko mjeseci bujice ilegalnih migranata preplavile su bjelorusku granicu u Poljsku, Litvu i Latviju. Nalet ilegalnih migranata – što je rezultiralo time da je poljska vlada proglasila izvanredno stanje – počeo je nakon što je bjeloruski predsjednik Aleksander Lukašenko obećao da će se osvetiti ekonomskim sankcijama koje je uvela Europska unija preplavljujući EU migrantima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je EU i dalje zabrinuta da bi se u budućnosti mogao dogoditi novi val migracije iz Afganistana, još je rano za reći hoće li se to doista i dogoditi, priznao je Leggeri.

“Vrlo smo oprezni jer znamo da su Afganistanci vrlo brojni u Iranu, Pakistanu i Turskoj, a ti bi milijuni ljudi mogli doći u iskušenje da dođu u Europsku uniju jer se više ne mogu vratiti u Afganistan”, rekao je Leggeri navodeći i moguću opasnost da teroristi koriste migracijske tokove za infiltraciju u EU i to ne treba podcijeniti.

“Broj potencijalnih terorista koji koriste migracijske tokove brojčano je ograničen, ali sama činjenica da postoji – ozbiljna je prijetnja”, rekao je.

Drugi vide migraciju kao potencijalnog trojanskog konja i za teroriste. Ranije ovog mjeseca Češki centar za istraživanje terorizma (CVT) objavio je izvješće u kojem se češka vlada poziva da odbaci migracije muslimana, posebno iz regije u Afganistanu i okolici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci