Nedjelja, 23 ožujka, 2025
20.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Grčka ponovno zadaje glavobolje, EU upozorava Atenu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenik za ekonomske i financijske poslove Europske komisije Pierre Moscovici izjavio je da će široka potpora grčkih birača i političkih čelnika na predstojećim izvanrednim parlamentarnim izborima biti vitalna za novi grčki prosperitet u eurozoni, prenosi HRT.

“Grčki narod će kroz demokratski proces još jednom odlučiti o svojoj budućnosti. Snažna privrženost Europi i široka potpora grčkih birača i političkih čelnika reformskom procesu usmjerenom na rast bit će ključan kako bi Grčka mogla ponovno prosperirati u eurozoni”, kaže se u izjavi Moscovicija, nakon što grčki parlament ni u trećem pokušaju nije uspio izabrati predsjednika države, nakon čega automatski slijede izvanredni parlamentarni izbori.

Grčka tako ponovno postaje razlog za glavobolju u eurozoni, s obzirom da bi na predstojećim izborima pobjedu mogla odnijeti krajnje lijeva stranka Syriza koju vodi Aleksis Cipras.

Kandidat grčke vlade za predsjednika države Stavros Dimas ni u trećem pokušaju dobio dovoljan broj glasova u parlamentu kako bi bio izabran za predsjednika države. Trebalo mu je tri petine zastupničkih glasova, ali konzervativni premijer Antonis Samaras nije uspio pridobiti dovoljan broj ruku iz redova oporbe.

Samaras je poslije glasovanja najavio da će se sastati s predsjednikom u odlasku Karolosom Papuliasom i predložiti mu održavanje parlamentarnih izbora 25. siječnja.

Vrijednost dionica na atenskoj burzi pala je za više od 11 posto nakon objave rezultata u parlamentu jer tržište strahuje od dolaska na vlast stranke radikalne ljevice Syrize koja želi ponovno otvoriti pregovore s Europskom unijom i MMF-om o već dogovorenim mjerama štednje.

Politička kriza dolazi u vrlo nezgodno vrijeme nakon što grčka vlada ovoga mjeseca nije uspjela postići dogovor s međunarodnim kreditorima o uvjetima izalska iz programa međunarodne financijske pomoći, u okviru kojeg je Grčka od 2010. dobila 230 milijardi eura kredita.

Grčka vlada je dobila dodatna dva mjeseca za dodatne reforme kako bi joj kreditori odobrili isplatu zadnje tranše od 1,8 milijardi eura, a sada je pitanje kako će to provesti u uvjetima predizborne kampanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt
Photo: wiki

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci