Visoka predstavnica Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini i povjerenik za proširenje i susjedsku politiku Johannes Hahn pozvali su sve strane u Bosni i Hercegovini da ne pridonose eskalaciji situacije nakon odluke Ustavnoga suda da zabrani održavanje referenduma i obilježavanje Dana Republike Srpske.
“Sve strane se trebaju suzdržati od aktivnosti koje mogu dovesti do eskalacije situacije”, navodi se u zajedničkoj izjavi Mogherini i Hahna dostavljene medijima u BiH.
Navode da je to potrebnu kako se ne skretala pozornost s napredovanja BiH na putu prema članstvu u EU.
Pri tome su istaknuli da je BiH počela s reformama koje su jako bitne za rješavanje ekonomskih i socijalnih problema s kojima se zemlja suočava, a ključne su da bi zemlja napredovala na europskom putu’.
“Pitanje o Danu Republike Srpske ne bi trebalo i ne smije skrenuti pozornost Bosne i Hercegovine s ovog izuzetno važnog posla”, dodaje se.
Visoki europski dužnosnici pozvali su institucije u Bosni i Hercegovini da riješe ovo pitanje i poštuju vladavinu prava putem utvrđenih pravnih procesa i postojećeg ustavnog okvira i kroz konstruktivan dijalog.
Ustavni sud BiH u subotu je privremeno zabranio održavanje referenduma i potvrdio neustavnost Dana Republike Srpske, na što su reagirali predstavnici toga entiteta najavljujući će se referendum održati sljedeće nedjelje 25. rujna.
Istodobno, međunarodna zajednica angažirana u BiH zaprijetila je da vlasti RS-a neće proći bez posljedica u slučaju da održe referendum.
U nedjelju su svi tiskani mediji u Federaciji BiH izvijestili o odluci Ustavnog suda i prenijeli reakcije ključnih aktera. Mediji u Republici Srpskoj inzistiraju na tvrdnji da je odluka u Ustavnom sudu donesena nadglasavanjem dvojice srpskih sudaca i da su za zabranu održavanja referenduma i Dana RS-a navodno glasala trojica stranih sudaca, te po dvojica Bošnjaka i Hrvata.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.