Izlaznost na mađarskom referendumu o izbjeglicama bila je 39,93 %. Odziv birača bio je ispod potrebnih 50 posto te referendum neće biti valjan. Od obrađenih 99,82% glasova, važećih glasova je 39,9 %, a 2,7 % nevažećih. 98,31 posto birača je bilo protiv migrantskih kvota, za 1,69 posto.
Mađari su u nedjelju glasovali na referendumu na kojem trebaju odgovoriti na pitanje žele li dopustiti da Europska unija odlučuje o naseljavanju nemađarskih građana u tu zemlju bez odobrenja mađarskog parlamenta, dok se vlada premijera Viktora Orbana protivi obvezujućim kvotama za raspodjelu izbjeglica osmišljenim kako bi se olakšao teret južnim članicama EU-a.
0,68 % birača je zaokružilo DA, dok je 39,22 % zaokružilo NE
U članku objavljenom u subotnjim novinama, Orban je poručio da Mađari imaju “dužnost” pomoći njegovoj vladi da se bori protiv neuspješnih “liberalnih metoda.. elite iz Bruxellesa”.
“Masovna migracija bez kontrole prava je prijetnja. Ona ugrožava miran i siguran europski način života”, upozorio je u listu Magyar Idok.
“Ovim referendumom možemo poslati poruku svakom Europljaninu… da o nama, europskim građanima, ovisi da Europsku uniju urazumimo, zajedničkim naporima, ili je pustimo da se raspadne.”
Izbjeglička kriza pokazala je duboku podijeljenost unutar EU-a oko toga kako bi Unija trebala izgledati.
Mađarska vlada na neki način ističe da se na referendumu odlučuje o tome kakvu Europu građani žele u budućnosti – hoće li institucije EU-a, kako kažu, “uzurpirati ovlasti država članica na koje nemaju pravo prema osnivačkim ugovorima”. Budimpešta ističe da mađarski građani imaju pravo odlučivati tko će živjeti u njihovoj zemlji.
S druge strane, zagovornici federalističkog pristupa ističu da EU ne može funkcionirati tako da svatko od nje uzme što mu odgovora, a odbacuje ono što mu se ne sviđa.
Orban i Kurz zabrinuti zbog migranata, Orepić kaže da nema opasnosti od novog migrantskog vala
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr