Nizozemska će zatvoriti do 3000 farmi kako bi se, navodi Telegraph.co.uk, uskladila s pravilima EU-a
> Nizozemski zastupnik: ‘Poljoprivrednicima država uzima zemlju kako bi naselila migrante’
> Nizozemska: Zašto poljoprivrednici prosvjeduju i sukobljavaju se s policijom?
U Nizozemskoj vlast ponovno udara na poljoprivrednike. Kao razlog se navodi onečišćenje dušikom. Na pomolu je novo raspirivanje napetosti s poljoprivrednicima, koji tvrde da se na njihov sektor nepravedno udara.
Nizozemska vlada, naime, planira kupiti i zatvoriti do 3000 farmi u blizini ekološki osjetljivih područja kako bi se, navodi se, uskladila s pravilima EU-a o očuvanju prirode.
Razlog je, navode, smanjenje zagađenja dušikom te će vlada nastaviti s obaveznom kupovinom ako dovoljno farmi dobrovoljno ne prihvati ponudu.
Što nude poljoprivrednicima kojima će prisilno oduzeti farme?
Prema vladinom planu koji cilja na zatvaranje 2.000 do 3.000 farmi ili drugih velikih poduzeća za koja navode da zagađuju okoliš, poljoprivrednicima će biti ponuđena odšteta “mnogo veća” od vrijednosti farme.
Spominje se da je riječ o iznosima od 120% vrijednosti farmi, ali ministri još nisu potvrdili tu brojku.
“Ne može doći bolja ponuda”, rekla je zastupnicima u petak Christianne van der Wal, ministrica za dušik. Rekla je da će se obvezna kupovina vršiti s “bolom u srcu”, ako bude potrebno.
Koji su razlozi udara na poljoprivrednike?
Nizozemska vlada navodi razloge poput smanjenja emisije dušika i brige za okoliš, no mi ovim putem podsjećamo na izjave nizozemskog eurozastupnika koje smo ove godine prenijeli na Narod.hr-u:
> Nizozemski zastupnik: ‘Poljoprivrednicima država uzima zemlju kako bi naselila migrante’
Robert Roos tom je prilikom naveo da država uzima zemlju poljoprivrednicima kako bi ondje naselila migrante. Također je poručio da problem emisije dušika, što Vlada navodi kao razlog za svoje poteze, nije stvaran, budući da je, primjerice u Njemačkoj, vrijednost emisije dušika u Njemačkoj 140 puta veća nego u Nizozemskoj.
“Nizozemska mora smanjiti svoje emisije kako bi se uskladila s pravilima EU-a o očuvanju, a poljoprivreda je odgovorna za gotovo polovicu ispuštenog dušika u toj ponosnoj poljoprivrednoj zemlji.
Nizozemska agencija za okoliš upozorila je da autohtone vrste nestaju brže u Nizozemskoj nego u ostatku Europe te da je bioraznolikost ugrožena.” – navodi Telegraph.co.uk.
Ovogodišnji dramatični prosvjedi poljoprivrednika
Podsjetimo, ovakva politika EU-a i nizozemske vlade već je ranije izazvala dramatične prosvjede poljoprivrednika i sukobe s policijom.
Bunt poljoprivrednika kojima se oduzimala njihova zemlja i posao bio je velik. Farmeri su organizirali prosvjede, palili bale sijena, bacali gnojivo na ceste, traktorima blokirali promet. Dolazilo je i do sukoba s policijom.
“Ograničenja bez perspektive”
Poljoprivrednici se boje da će ih plan za smanjenje emisija do 2030. koštati sredstava za život, protive se svakoj obveznoj kupovini i tvrde da je poljoprivreda nepravedno ciljana, dok drugi sektori poput, primjerice, zrakoplovstva, nisu.
Lobistička skupina poljoprivrednika LTO Nederland rekla je da je povjerenje u vladu “dugo vremena vrlo nisko”. Optužila je Vladu za “ograničenja bez perspektive”.
Sjaak van der Tak, predsjednik LTO-a, rekao je: „Naravno da je pozitivno što se obećava dobra shema dobrovoljnog zaustavljanja. Ali onima koji ostaju koji su nam ključni bit će nametnuta mnoga dodatna ograničenja.”
Agractie, još jedna organizacija poljoprivrednika, rekla je da je program dobrovoljnog zatvaranja dobrodošao, ali da se ne smije primjenjivati uz prijetnju obveznog otkupa.
Porez na emisiju dušika?
Ministri će na jesen odlučiti je li se dovoljno farmi dobrovoljno javilo za zatvaranje. Kažu da će plan pomoći u oporavku biološke raznolikosti, da bi se mogla nastaviti gradnja i da bi se farme bez odgovarajućih dozvola za dušik mogle legalizirati.
Također razmišljaju o konačnom oporezivanju emisija dušika kako bi potaknuli održivije prakse, izvijestila je web stranica Dutch News.
Nizozemska vlada također želi izraditi dugoročni plan za budućnost poljoprivrede s poljoprivrednicima, ekološkim skupinama i lokalnom upravom.
Shema dobrovoljnog otkupa bila je “jedini način da se konačno stvore mogućnosti za izgradnju domova, izgradnju nove infrastrukture i za projekte koji će Nizozemsku učiniti održivijom u najkraćem mogućem vremenu”, rekla je Ingrid Thijssen, predsjednica VNO-NCW, udruge poslodavaca u Nizozemskoj.
Prošlog mjeseca Nizozemska agencija za procjenu rekla je da drugi programi otkupa u posljednjih 25 godina nisu uspjeli značajno smanjiti broj stoke.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Telegraph