Premijer Andrej Plenković primio je u utorak u Banskim dvorima potpredsjednika Europske komisije zadužena za jedinstveno digitalno tržište Andrusa Ansipa, koji je pohvalio nastojanja Hrvatske za jačim uključivanjem u europsko jedinstveno digitalno tržište te napomenuo da je iznimno važno, pored javne uprave, omogućiti digitalnu transformaciju i poduzetnicima, priopćeno je iz vlade.
Plenković je, kako se navodi u priopćenju, naglasio da je vlada svjesna izazova koji stoje pred nama te da, kako bismo našu djecu i mlade pripremili za poslove budućnosti od kojih mnogi danas ne postoje, moramo intenzivnije raditi na jačanju digitalnih vještina društva u cjelini, osobito kroz informatizaciju škola i obrazovanja.
Napomenuo je i da je jedan od ključnih prioriteta vlade digitalizacija javne uprave, a u tu svrhu pripremljeni su brojni projekti koji će uskoro biti realizirani. Istaknuo je da je u Hrvatskoj građanima dostupno 47 servisa unutar usluge e-Građani.
Ansip je pohvalio nastojanja Hrvatske za jačim uključivanjem u europsko jedinstveno digitalno tržište te je napomenuo da je iznimno važno, pored javne uprave, omogućiti digitalnu transformaciju i poduzetnicima. To je i ključan izazov za stvaranje digitalne ekonomije i jedinstvenog europskog digitalnog tržišta, rekao je.
Uz premijera Plenkovića na sastanku su sudjelovali potpredsjednica vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić, ministar uprave Lovro Kuščević, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek te državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić.
Plenković i Ansip sudjelovali su potom na konferenciji Jedinstveno digitalno tržište – izazovi digitalne transformacije poslovnog sektora, u organizaciji Hrvatske gospodarske komore i Predstavništva EK.
Plenković je najavio skoro donošenje sveobuhvatne Digitalne strategije radi što bolje pripreme za digitalnu revoluciju te uspješnog uključivanja Hrvatske u europsko jedinstveno digitalno tržište, priopćeno je. Strategija će obuhvatiti pet područja: uključivo digitalno društvo i digitalne vještine, širokopojasna i druge infrastrukture digitalnih komunikacija, digitalna ekonomija, inovativne podatkovne usluge, te kibernetička sigurnost i zaštita podataka.
Kako bi se Hrvatska što bolje pripremila za izazove 4. industrijske revolucije, digitalizacije, Plenković je najavio djelovanje vlade na tri komplementarne razine: digitalno društvo, digitalno gospodarstvo te digitalna uprava, priopćeno je iz Banskih dvora.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/sv