Slovačka vlada u četvrtak je prihvatila program slovačkog predsjedanja Vijećem EU-a koji kao prioritete postavlja gospodarsko snaženje Europe, jedinstveno tržšte, pitanje migracije i globalnu ulogu EU-a, izvijestila je slovačka agencija TASR.
Program, koji u osnovi određuje prioritete za cijelu Europsku uniju u idućih šest mjeseci, sastoji se od tri dijela; političkog okvira predsjedanja, njegovih prioriteta i planova pojedinačnih ministarstava. “Spremni smo za predsjedništvo, u smislu organizacije kao i tehničke pripremljenosti. Mislim da ćemo sve uvjeriti u to”, rekao je slovački ministar vanjskih i europskih poslova Miroslav Lajčak. Slovačka predsjedanje Vijećem Europske unije preuzima od 1. srpnja.
Slovačka vlada je odgađala usvajanje programa kako bi mogla odgovoriti na rezultate referenduma 23. lipnja u Ujedinjenom Kraljevstvu na kojem su se glasači izjasnili za izlazak iz Europske unije.
Lajčak je ocijenio da je politička situacija u EU-u turbulentna. “EU mora odgovoriti na rezultat britanskog refrenduma, kao i na činjenicu da europska ideja gubi na popularnosti među građanima EU-a. Svjesni smo izazova”, dodao je.
Usvojeni programa određuje četiri ključna prioriteta slovačkog predsjedništva; gospodarski snažna Europa, suvremeno jedinstveno tržište, migracija i globalni angažman Europe.
U pogledu gospodarskog snaženja Europe slovačko će se predsjedništvo usredotočiti na jačanje gospodarske privlačnosti EU-a. U pitanju jedinstvenog tržišta Slovačka se želi usredotočiti na jedinstveno digitalno tržište i energetsku uniju.
Migracija je treći prioritet. “To golema i složena pojava, i moramo naučiti živjeti s njom”, rekao je Lajčak. “Ima mnogo aspekata a mi se želimo usredotočiti na one pozitivne koji pomažu građanima EU-a”, dodao je Lajčak.
Slovačka također želi osnažiti globalnu ulogu Europske unije.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.