Drastična revolucija u prijenosu ovlasti na lokalne vlade što državu čini suvišnom, karakterizira prijedloge Zaklade Batory, koju financira George Soros, piše Wojciech Biedroń za tjednik Sieci, a prenosi wpolityce.pl.
Na temelju tih prijedloga oporbeni gradonačelnici su formulirali 21 zahtjev za fragmentiranje poljske države.
Plan koji bi oslabio središnju državnu vlast, potaknuo LGBT pokuse u obrazovanju…
Poraz koji je oporba pretrpjela na europskim izborima navela je vođe lokalnih vlasti da formuliraju niz vlastitih zahtjeva. Plan bi ozbiljno oslabio središnju državu u korist lokalne vlasti.
Autori predviđaju da lokalne vlasti imaju potpunu kontrolu nad zdravstvenom skrbi i obrazovanjem. Također se predlaže da općine kontroliraju lokalne policijske snage. Lokalna vlast bi također dobila moć ubiranja lokalnih poreza bez ikakvih ograničenja koje bi utvrdila središnja vlada, kao i naplate katastarskog poreza na zemljište i imovinu.
Autori prijedloga zagovaraju stvaranje Senata, drugog doma dvodomnog parlamenta Poljske, vijeća koje će predstavljati lokalnu upravu i civilno društvo. Nestao bi vanjski nadzor pokrajinskog župana, kao i regionalni uredi za reviziju. Naposljetku, također se predlaže da se svi zakoni koji se uvode u Donjem domu i koji na bilo koji način utječu na lokalnu upravu moraju konzultirati s predstavničkim udrugama lokalnih vlasti.
Prijedlozi su opasni jer bi potaknuli lijeve i LGBT pokuse u obrazovanju, reducirali nadzor nad lokalnim vlastima i tako smanjili mogućnost identificiranja korupcije. No glavni je cilj, čini se, financijski. Gradonačelnici lokalnih vlasti žele više sredstava na raspolaganju putem ovlasti za podizanje poreza i imovine za izgradnju svojih malih lokalnih carstava.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/wpolityce.pl
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.