Francuski predsjednik Emmanuel Macron posjetio je Srbiju još 2019. godine. Dok su Srbija i Crna Gora otvorile pregovore o pristupanju EU s Bruxellesom, ostatak regije bio je kao i uvijek udaljen od EU.
Francuska je jedna od država članica koje su najviše oklijevale otvaranju pristupnih pregovora za Sjevernu Makedoniju i Albaniju. Što se Kosova tiče, Francuska se čak protivila slobodnijem sustavu viza, pravo koje je EU već proširila na ostatak Balkana.
Očekivano, Macronov posjet Beogradu je privukao značajnu pozornost, a srpski mediji prenosili su uživo iz minute u minutu. Mnogi su tvrdili da Macronovo putovanje označava “povratak Francuske na Balkan”. Posjet je bio pun simbolike Prvog svjetskog rata i obilježio je stogodišnjicu primirja.
> Ovako je Macron na srpskom govorio u Beogradu 2019. godine
Godinu ranije, na obilježavanju završetka Prvog svjetskog rata u Parizu, kosovski predsjednik Hashim Thaci postavljen je na prve tribine, odmah iza čelnika Francuske, Njemačke, Rusije i Sjedinjenih Država, što je ozlojedilo Srbe.
Mjesecima kasnije, kada je katedrala Notre-Dame bila u plamenu, srpski su tabloidi proglasili to “Božjom kaznom”.
Nabava raketnog sustava
Macron je očito želio izliječiti te napetosti tijekom svog posjeta Srbiji, jer se u govoru prisjetio srpskih žrtava tijekom Prvog svjetskog rata. No, prvenstveni razlog posjeta bilo je potpisivanje 22 sporazuma iz različitih područja, među kojima se pet odnosi na naoružanje i vojnu opremu. Među njima je i ugovor s europskom multinacionalnom kompanijom MBDA o isporuci lakih prijenosnih raketnih sustava Mistral.
Kupnja Mistrala prva je nabava raketnog sustava protuzračne obrane koju je Vojska Srbije isposlovala nakon 25 godina.
Mistral je infracrveno navođeni zemlja-zrak projektil proizveden u europskoj multinacionalnoj kompaniji MBDA, u koju su uključene Francuska, Njemačka, Velika Britanija i Italija. Sjedište kompanije je u Parizu. Proizvodnja lakog sustava započela je 1988. godine, a ime je dobio po sjeverozapadnom vjetru koji puše u Provansi. Mistral trenutno koriste vojske 27 zemalja, a dosad je prodano više od 20.000 projektila.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/t. portal
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.