Članice NATO-a moraju prevladati svoje nesuglasice oko daljnjeg proširenja i nastaviti primati nove članice, nakon što se u ljeto ove godine Savezu priključi Crna Gore, kazali su u četvrtak ministri vanjskih poslova Mađarske i Slovačke.
Crna Gora pozvana je u NATO u prosincu i trebala bi u srpnju u Varšavi postati 29. članica Saveza, dok se Rusija tome snažno protivi.
Međutim, članice NATO-a Francuska i Njemačka imaju sumnje oko daljnjeg proširenja, posebno oko primanja Gruzije. Njihov je argument da NATO ne bi bio sposoban braniti tu državu u slučaju konflikta s Rusijom.
Govoreći na marginama sigurnosne konferencije u Budimpešti, mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je da bi NATO trebao dovršiti proces primanja Crne Gore i ostaviti otvorena vrata za Gruziju i Makedoniju.
“Ako NATO ne nastavi proces proširenja, to će značajno srozati njegovu vjerodostojnost”, kazao je Szijjarto novinarima.
Njegov slovački kolega, ministar Miroslav Lajčak, govoreći na konferenciji, rekao je da je bilo jasno i prije nego je Crna Gora pozvana da je sam NATO podijeljen oko toga treba li nastaviti s procesom proširenja.
“Govoriti o proširenju NATO-a u ovom trenutku nije univerzalno prihvaćeno u svim članicama. Trebalo je puno vremena i napora da bi se postigao konsenzus oko primanja Crne Gore”, rekao je Lajčak.
Makedonski ministar vanjskih poslova Nikola Poposki rekao je na istoj konferenciji da bi ulazak u NATO donio ekonomski napredak njegovoj zemlji. “Iznimno smo sretni zbog činjenice da će Crna Gora ovo ljeto postati članica NATO-a”, rekao je.
Na varšavskom summitu, Poljska želi i da se NATO usuglasi oko raspoređivanja “značajnog” broja vojnika i opreme u središnjoj i istočnoj Europi kako bi se zajamčila sigurnost regije u svjetlu sve agresivnije Rusije.
NATO je međutim rekao da je spreman na više vojnih vježbi i rotiranje snage u toj regiji.
Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.