Bolnica u Brežicama prošle godine zaprimila je 58 Hrvatica na pobačaj, navodi Večernji list.
“Iz milijunskog Zagreba sa, barem teoretski, tri velike bolnice u kojima bi morale moći obaviti prekid trudnoće, žene odlaze na ginekologiju u Brežice”, pišu.
Predstojnica ginekološkog odjela opće bolnice Brežice dr. Nataša Končar za Večernji list navela je da kod njih liječnici s prizivom savjesti ne bi bili ni primljeni na posao, kao i da je abortus za njihove državljane besplatan, dok je za strane državljane oko 200 eura.
(VIDEO) Medijske obmane: Kad nerođeno dijete nazivaju ‘dijete, beba’, a kad ‘fetus, embrij’?
(VIDEO) Bruna Esih o pobačaju: ‘Ajmo to nazvati pravim imenom – to je ubojstvo djeteta’
“U zadnja 3 mjeseca se za 25 posto povećao broj žena koje odlaze na pobačaj u Brežice. Naime, u Sloveniji 10 ginekologa/inja (3 posto) odbija raditi pobačaje zbog vlastite savjesti, a u Hrvatskoj 60 posto. Zbog toga ne čudi da sve veći broj Hrvatica ide preko granice na zahvat, što su primijetili i tamošnji liječnici”, istaknuo je i RTL, koji je svoj naslov “Sve više Hrvatica ide u Sloveniju na pobačaj: ‘Do 12. tjedna ne pitamo zašto su to odlučile napraviti'” donio samo na temelju podataka u zadnja tri mjeseca.
“Čekanja i inih procedura za abortus nema, moguće je dio postupka obaviti i nedjeljom i praznicima, a prethodno se napravi pregled ginekologa i krvna slika, izuzev ako žena već dođe s tim nalazima… Pregled ginekologa koji uključuje ultrazvuk i savjetovanje košta 70 eura.”, naveli su o slovenskoj proceduri za abortus u Večernjem.
Od 10 slovenskih bolnica koje smo zvali – u 6 dolaze hrvatske pacijentice
Kako bismo ispitali je li navedeno istinito kontaktirali smo 10 općih bolnica u Sloveniji od ukupno 14.
U 6 je potvrđeno da dolaze i hrvatske pacijentice, u 1 su rekli da strane pacijentice šalju u bolnicu u Ljubljanu, dok su u 1 bolnici rekli da nisu do sad primili hrvatske pacijentice za pobačaj. U bolnici u Novom Mestu također su potvrdili da nisu do sada primali pacijentice iz Hrvatske.
Cijena pobačaja i do 600 eura
U Večernjem listu je izneseno da je “za žene koje dolaze iz drugih zemalja, pa tako i iz Hrvatske, cijena medikamentoznog pobačaja je 200 eura”.
>Dr. sc. Hrvoje Pende: Gorak okus abortusa – dijelovima bebe do sjajnije kože i razmaženog nepca
Međutim, prema dobivenim informacijama iz telefonskih razgovora s medicinskim osobljem na odjelu ginekologije različitih bolnica, utvrdili smo da nema fiksne cijene pobačaja već je cijena različita od bolnice do bolnice.
U bolnici u Celju naveli su da se pobačaj naplaćuje od 350 do 500 eura, da treba ponijeti svoju osobnu iskaznicu i karticu za osiguranje te da je moguće da osiguranje vrati novac.
U bolnici u Novom Mestu rekli su da je cijena pobačaja medikamentima 200 eura, a kirurško ”čišćenje” 600 eura.
U bolnici u Brežicama naveli su da je potrebno doći s krvnom slikom, nakon koje se dobije tableta za pobačaj. Nakon dva dana potrebno je doći natašte na odjel i odležati 4-5 sati da se potpuno prekine trudnoća, a ako tijelo ne odreagira na tabletu radi se kiretaža uz opću anesteziju.
Ako se prvi puta vadi krvna slika, pregled i ultrazvuk – sva ta priprema papira koštat će 72 eura, a nakon dva dana ležanja na odjelu, cijena je 200 eura.
Ako je potrebna kiretaža i anestezija onda je potrebno još 100 eura dodati što je sveukupno za kirurški zahvat 372 eura, a pobačaj s lijekovima 272 eura.
Ako se dođe u 10. tjednu trudnoće potrebno je da komisija koja treba odobriti pobačaj, koju se naplaćuje dodatnih 25 eura.
Više podataka koje smo doznali možete pronaći ovdje: Lažne vijesti o ‘sve većem broju Hrvatica koje idu na pobačaj u Brežice’ – evo koliko se pobačaja godišnje tamo napravi i koliko naplaćuju prekid djetetovog života!
Medijska hajka na priziv savjesti
Na liječnike i anesteziologe te drugo medicinsko osoblje vrši se pritisak zbog priziva na savjest, iako je u svim bolnicama koje imaju uvjete za pobačaj, on dozvoljen, o čemu govore i brojke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Prema podacima za 2017. najveći broj legalno induciranih pobačaja 2017. izvršeno je u KB Merkuru, čak 442, zatim u OB Pula 263 i u KBC-u Rijeci 240 pobačaja, dok u DZ Metković nije zabilježen nijedan.
Iz navedenog je vidljivo da bolnice u Hrvatskoj izvršavaju pobačaje i da je medijska hajka na priziv savjesti liječnika i osoblja neopravdana. Osim u Metkoviću u svim ostalim zdravstvenim ustanovama koje imaju uvjete za izvršavanje abortusa, u 2017. godini izvršen je barem jedan legalno inducirani pobačaj.
U nedavnom razgovoru za portal Narod.hr Ana Marija Marković, hrvatska suradnica globalne platforme CitizenGO koja je pokrenula novu inicijativu Zaštitimo pravo na priziv savjesti! upozorila je na činjenicu da samo totalitarni režimi uskraćuju pravo na priziv savjesti.
“Pravo na priziv savjesti dragocjena je civilizacijska tekovina koju moramo sačuvati. Liječnicima povjeravamo svoj život i živote naših najmilijih kad smo najranjiviji. Selektivni priziv savjesti ne postoji. Samo totalitarni režimi uskraćuju pravo na priziv savjesti i postavljaju državu kao vrhovnog moralnog suca. To je uvijek ima katastrofalne posljedice”, naglasila je Marković.
Izvor: narod.hr