Je li riječki ginekolog – suprug predsjednice Komore primalja izvor lažne informacije o pobačaju bez anestezije zbog priziva savjesti?

Foto: Facebook HKP, Getty images, KBC Rijeka, bolnica-du.hr; fotomontaža: narod.hr

Barbara Finderle koja se nalazi na čelu Hrvatske komore primalja, optužila je dubrovačku bolnicu za izvođenje pobačaja bez anestezije, jer su anesteziolozi navodno odbili postupak zbog priziva savjesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dubrovački dnevnik cijelu je priču opisao kao ‘gluhi telefon’ između riječkog ginekologa i njegove supruge koji je rezultirao nepotrebnom hajkom na dubrovačku bolnicu zbog slučaja koji se nije ni dogodio.

“Činjenica je i da u ovom slučaju krimen ne stoji na osoblju OB Dubrovnik, odnosno kako je priča nastala tek iz igre “gluhih telefona” između riječkog ginekologa i njegove supruge, što je na koncu eto rezultiralo i nepotrebnom hajkom na osoblje dubrovačke bolnice.”

Predsjednica Hrvatske komore primalja koja je lažno optužila priziv savjesti za izvođenje pobačaja ‘na živo’, otprije poznata po aferama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli slučaj demantirao je ravnatelj bolnice Marijo Bekić, navodeći da su “proveli istragu, da nije evidentirana žalba pacijentice, niti struke” te istaknuo da “OB Dubrovnik omogućava pobačaj, a dvije anasteziologinje koje rade nemaju priziv savjesti te je pobačaj dostupan.”

(VIDEO) Lažna vijest: Predsjednica Komore primalja optužila Opću bolnicu Dubrovnik da su zbog priziva savjesti anesteziologa radili pobačaj ‘na živo’, ravnatelj sve demantirao

‘Gluhi telefon’ supružnika Finderle

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nekoliko navrata pokušali smo stupiti u kontakt s gospođom Finderle kako bismo zatražili njenu stranu priče, o čemu smo također pisali, no njen odgovor nismo dobili.

Na posljednji upit upućen u srijedu putem e-pošte, upitali smo je li točna informacija da je Aleks Finderle, poznati riječki ginekolog suprug predsjednice Komore primalja Barbare Finderle te smatra li da je u sukobu interesa kada se bori protiv priziva savjesti? Kao i na naša dosadašnja nastojanja da pružimo obje strane priče, gospođa Finderle oglušila se i na ovaj upit.

Predsjednica Hrvatske komore primalja iznosila neistine o prizivu savjesti – a sada odbija govoriti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodno, u utorak, tajnik Komore Hrvoje Perinić uputio nas je na primalju i predsjednicu Povjerenstva za stručni nadzor i kontrolu kvalitete Hrvatske komore primalja Biserku Matok Glavaš koja je odbila komentirati slučaj, ali je pristala dati izjavu vezanu uz priziv savjesti primalja. Njen odgovor još uvijek iščekujemo.

Isprika tajnika zašto Finderle nije u mogućnosti odgovoriti na naša pitanja, bila je da je “trenutno na putu.”

Lažna vijest pokrenula medijsku hajku na priziv savjesti

Podsjetimo, mediji su objavili 25.3. da se Finderle “prisjetila iskustva jednog liječnika iz Rijeke koji je odlazio na ispomoć u dubrovačku bolnicu. Ondje su, kazala je, svi anesteziolozi u smjeni uložili prigovor savjesti pa je ginekolog morao pobačaj obaviti na živo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već u srijedu 27.3. za Dnevnik Nove TV u telefonskom razgovoru rekla je da je “o incidentu pročitala u jednom od svjedočanstava pacijentica.”

(VIDEO) Plasirali lažnu vijest o pobačaju ‘na živo’ kojom napadaju priziv savjesti – evo tko ju je sve širio

Više od 50% primalja koristilo bi priziv savjesti kad ne bi bilo posljedica

Pravo na priziv savjesti temeljno je ljudsko pravo koje štiti i Ustav Republike Hrvatske.

Prema anketi koju je provela HKP, od oko 1700 primalja u hrvatskim rodilištima na priziv savjesti dosad se pozvalo njih 13,5 posto, no 51 posto navodi kako bi koristile to zakonsko pravo kada bi bile sigurne da to neće imati negativne posljedice na njihov radno-pravni status.

Pročitajte što kaže profesorica s Medicinskog fakulteta o tezama da se priziv savjesti treba onemogućiti

Iako se najčešće govori o prizivu savjesti ginekologa koji odbijaju raditi pobačaje, na priziv savjesti pozivaju se i primalje, koje uglavnom odbijaju sudjelovati u postupcima prekida trudnoće i medicinski potpomognute oplodnje (MPO) i u određenoj prenatalnoj dijagnostici te kod uzimanja matičnih stanica.

Priziv savjesti: 51 posto primalja bi koristilo to pravo ako to ne bi imalo negativne posljedice na njihov radno-pravni status

Bilo je i slučajeva gdje su primalje zbog priziva savjesti kod pobačaja snosile posljedice, odnosno bile degradirane, prebacivane na druga radna mjesta ili je na njih izvršen pritisak.

Međunarodna mreža priziva savjesti još je davne 1985. odlučila da 15. svibnja postane Međunarodni dan priziva savjesti, nastojeći posvijestiti na svjetskoj razini važnost pitanja priziva savjesti kao izvedenice temeljnoga ljudskoga prava na savjest i slobodu mišljenja, navodi Glas Koncila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.