Petak, 24 siječnja, 2025
5.5 C
Zagreb
Pratite nas:

BRICS u Rusiji posjetio i glavni tajnik UN-a Guterres: Najavljen novi ‘multipolarni svijet’

Podijeli

Čelnici zemalja skupine BRICS, uključujući kineskog predsjednika Xi Jinpinga, indijskog premijera Narendru Modija i ruskog predsjednika Vladimira Putina, pozvali su na summitu u Rusiji na prekid vatre u pojasu Gaze. Nagovijestili su uspostavu vlastitog sustava za prekogranična plaćanja, a Ukrajinu su u završnoj izjavi spomenuli samo jednom. U Kazanju se s Putinom sastao i Antonio Guterres.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na summitu u Kazanju razgovara se i o proširenom formatu BRICS plus, kako bi se povećalo gospodarsko i političko značenje te organizacije. Jedna od glavnih tema je i zajednički sustav plaćanja BRICS Bridge, koji je ruski ministar financija predstavio početkom listopada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> S pet novih članica, BRICS obuhvaća gotovo polovicu svjetske populacije

Završna izjava bez pojedinosti

Završna izjava summita BRICS-a u Kazanju u Tatarstanu (Ruska Federacija) na 43 stranice dotiče se raznih tema. Od geopolitike i narkotika do umjetne inteligencije pa čak i zaštite velikih mačaka. Dok u nekim važnim pitanjima manjkaju pojedinosti.

Zbog rata u Ukrajini, Moskva je oprezna u otkrivanju pojedinosti o svojim financijskim i trgovinskim odnosima zbog mogućih dodatnih američkih sankcija. Međutim, u zajedničkoj izjavi vidi se da je postignut slab napredak u uspostavi alternativnog sustava plaćanja. On bi, kako se nadaju neke članice, mogao pomoći u financiranju transakcija između zemalja članica BRICS-a. Dolar nije spomenut, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BRICS je pozvao na prekid vatre u pojasu Gaze i na Zapadnoj obali i osudio izraelske “napade na humanitarne operacije, objekte, osoblje i točke za distribuciju.”

> SAD potvrdio: Sjeverna Koreja u Rusiju je poslala 3000 vojnika, Ukrajina nastavlja gubiti teritorij

Rusija je predložila osnivanje burze žitarica

Rusija, najveći svjetski izvoznik pšenice, predložila je osnivanje burze žitarica BRICS-a koja bi poslije mogla služiti za trgovinu i drugom robom kao što su nafta, plin i metali. Zemlje BRICS-a ubrajaju se među najveće svjetske proizvođače žitarica, mahunarki i uljarica. S obzirom na to, predložili su otvaranje ove burze. Provedba te inicijative pomoći će zaštititi nacionalna tržišta od negativnih vanjskih utjecaja, špekulacija i pokušaja uspostave umjetne nestašice hrane.

Čelnici zemalja članica BRICS-a, koje stvaraju 37 posto globanog BDP-a, izrazili su u utorak na summitu u Rusiji očekivanje da će njihov globalni utjecaj rasti i predstavili zajedničke projekte koji se kreću od uspostave burze žitarica do sustava za prekogranična plaćanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin je objasnio da će razgovarati o “najhitnijim pitanjima” među kojima je “rješavanje regionalnih sukoba”. Kazao je i kako je u tijeku proces uspostave multipolarnog svijeta, dinamičnog i nepovratnog.

>BRICS i polarizacija svijeta što donosi budućnost?

Indija tvrdi da želi mir u Ukrajini

Indija je nedavno tek uvela Rusiji sankcije te odlučila da neće kupovati ukapljeni prirodni plin (LNG) iz ruskog projekta Arctic LNG 2, te tako zadala veliki udarac Rusiji. No, Indija će nastaviti kupovati sirovu naftu od njih jer ta vrsta trgovine ne potpada pod sankcije. Inače Indija je i najveći kupac ruskog oružja. Međutim, u posljednjih deset godina smanjila je uvoz.

Indija i Kina su navodno u 2023. godini s 90 posto bili glavni uvoznici ruske nafte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Kako je Rusija između sankcija, rata i inflacije postala sposobna za dugi rat

Uoči summita BRICS-a indijski premijer Narendra Modi rekao je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da želi mir u Ukrajini. Također, dodao je kako je New Delhi spreman pomoći da se postigne primirje u najkrvavijem sukobu u Europi od Drugog svjetskog rata.

Ruski predsjednik je zahvalio Modiju što je prihvatio poziv da dođe u Kazanj i rekao da Rusija i Indija dijele “privilegirano strateško partnerstvo”. Modi je zahvalio Putinu na “snažnom prijateljstvu” te pohvalio rastuću suradnju i razvoj BRICS-a. Ali i naglasio da Indija smatra da bi se sukob u Ukrajini trebao riješiti mirno.

Guterres za ‘pravedan mir’

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres, koji je u srijedu stigao u Kazanj, razgovarat će danas s Putinom o Ukrajini, objavio je Kremlj. UN nije službeno potvrdio taj sastanak, ali je u utorak objavio da će Guterres razgovarati s “velikim brojem čelnika koji sudjeluju na summitu”. To će biti prvi sastanak Guterresa i Putina od travnja 2022.

U Kazanju će “glavni tajnik potvrditi svoja dobro poznata stajališta o ratu u Ukrajini i uvjetima za pravedan mir utemeljen na Povelji i rezolucijama UN-a i međunarodnom pravu”, rekao je u utorak njegov glasnogovornik Farha Hak. Guterres često ističe da za rusku aneksiju ukrajinskih regija “nema mjesta u modernom svijetu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinski ministar vanjskih poslova ocijenio je u ponedjeljak da je Guterres pogriješio prihvativši posjet Kazanju. ”To će samo naštetiti ugledu UN-a”, objavio je na X-u.

>Što nam UN sprema u Pakt-u za budućnost? Dominiraju održivi razvoj i rodna ravnopravnost

Xi Putinu: Svijet je u kaosu, ali prijateljstvo s Rusijom će opstati

Kineski predsjednik Xi Jinping rekao je ruskom kolegi Vladimiru Putinu da je međunarodna situacija u kaosu. Ali da je strateško partnerstvo Pekinga i Moskve snaga stabilnosti u vrijeme najznačajnijih promjena viđenih u jednom stoljeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Trenutno svijet prolazi kroz promjene neviđene u zadnjih stotinu godina, međunarodna situacija je isprepletena kaosom. Ali čvrsto vjerujem da će se prijateljstvo Kine i Rusije nastaviti generacijama i da se odgovornost tih velikih zemalja prema svojim građanima neće promijeniti, rekao je Xi Putinu.

Sjedinjene Države smatraju Kinu svojim najvećim konkurentom, a Rusiju najvećom državnom prijetnjom. Predsjednik Joe Biden rekao je da se demokracije suočavaju s izazovom autokracija poput Kine i Rusije. Biden je Xija nazvao “diktatorom” i rekao da je Putin “ubojica”. Peking i Moskva negativno su reagirali na takve Bidenove komentare.

Putin je nazvao Xija “dragim prijateljem” i rekao da je partnerstvo s Kinom snaga stabilnosti u svijetu.

> Kina spremna na vojne pregovore sa SAD-om, Peking govori o stabilizaciji

Što je BRICS?

BRICS (akronim od engl. Brazil, Russia, India, China, South Africa), naziv je za skupinu zemalja (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika) koje od 2006. nastoje razviti gospodarsku i političku suradnju. Stvaranjem financijskih i drugih institucija zajednički žele djelovati na svjetskom tržištu. Do priključenja Južnoafričke Republike 2010. rabio se naziv BRIC, koji je skovan u stručnim ekonomskim krugovima 2001. kao oznaka za države čije rastuće ekonomije postaju svjetski utjecajne i konkurentne skupini G7. Turska je također najavila ulazak u ovu grupu.

Od 2009., nakon prvoga službenog susreta u Jekaterinburgu, redoviti su godišnji sastanci na vrhu vođa zemalja BRICS-a. Od 2011. djeluje i BRICS Forum, međunarodna organizacija koja podupire gospodarsku suradnju. Važan je BRICS-ov cilj reforma međunarodnih financijskih institucija, zbog čega je 2014. osnovana Nova razvojna banka (nastoji umanjiti utjecaj MMF-a i Svjetske banke). Početkom 2024. BRICS-u se priključuju Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Zemlje BRICS-a smatraju se najvećim geopolitičkim suparnikom bloku G7. Zemlje BRICS-a sve više rade na trgovinskoj razmjeni u različitim valutama od američkog dolara. To se osobito odnosi na trgovanje naftom i njenim derivatima kako bi smanjili utjecaj petrodolara. Iz zemalja BRICS-a mogli su se čuti razni prijedlozi i najave o pokretanju zajedničke digitalne valute vezane za zlato i druge rijetke metale.

BRICS predstavlja otprilike 42% globalne populacije, 23% svjetskog BDP-a, 30% svjetskog teritorija i 18% trgovine. U posljednjem desetljeću, BDP grupe BRICS je porastao za 179% a totalna trgovina zemalja-članica se povećala za 94%. Od 2008. do 2017, prosječna stopa gospodarskog rasta u svijetu je iznosila oko 1%, a u zemljama BRICS – oko 8%.

> Skupinu G7 zabrinjavaju zemlje koje ne poštuju demokraciju: Rusija, Kina i Sjeverna Koreja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci