Osramoćeni bivši direktor FBI-a James Comey, bivši direktor CIA-e, koji je postao anti-Trumpov aktivist John Brennan i bivši ravnatelj Nacionalne obavještajne službe Jamesu Clapper nalaze se u sukobu oko toga koji su se visoki dužnosnici administracije bivšeg predsjednika SAD-a Baracka Obame zalagali za korištenje notornog “Dosjea Steel” koji je iskorišten kao dokaz u istrazi oko miješanja ruska u američke predsjedničke izbore 2016. godine.
Svađa je izašla na vidjelo, kada Brennan u medijima suprotstavio Comeyju, nedugo nakon što je državni odvjetnik William Barr imenovao američkog odvjetnika koji će istražiti odakle su i kako stvorene, lažne optužbe o ruskom miješanju u predsjedničke izbore, odnosno dosluha Donalda Trumpa s Rusima, piše Breitbart.
Fijasko je otkriven nakon što je Fox News naveo “izvore upoznate s evidencijom” koji ukazuju na niz e-poruka od kraja 2016. godine, a prema kojima je Comey navodno zaposlenicima FBI-a rekao kako je Brennan inzistirao da se anti-Trump dosje uvrsti 6. siječanja 2017. u Izvješće američke obavještajne zajednice, poznato kao ICA, o procjeni napora ruskog uplitanja.
Bivši dužnosnik CIA-e, koji je očito branio Brennana, uzvratio je paljbu, tvrdeći da su se zapravo Brennan i Clapper usprotivili navodnom guranju Comeya da uključi lažne optužbe za Izvješće ICA.
Izradu lažnog dosjea preko odvjetničke tvrtke platila kampanja Hillary Clinton
Dosje je također naveden kao dokaz u FISA zahtjeva koje je potpisao Comey, za dobivanje naloga za špijuniranje savjetnika Trumpove kampanje Cartera Pagea. Prvi je potpisan u listopadu 2016. dok su drugi i treći bili zahtjevi za obnovu jer se FISA nalog mora obnavljati svakih 90 dana.
Dosje, čiji je autor bivši britanski špijun Christopher Steele, proizvela je kontroverzna tvrtka Fusion GPS. Fusion je plaćen za rad na dosjeu od strane Trumpovih glavnih političkih protivnika, predsjedničke kampanje Hillary Clinton iz 2016. godine te Demokratskog nacionalnog odbora (DNC) preko odvjetničke tvrtke Perkins Coie.
Raspravljajući o tom pitanju za Fox News, bivši republikanac, danas odvjetnik, Trey Gowdy smatra da Comey ima bolje argument od Brennana, na temelju onoga što je vidio.
Samo dan dana ranije, Gowdy je naglasio: “Tko god to istražuje, recite im da pogledaju e-poštu od prosinca 2016. što se tiče Brennana i Comeya”.
Suprotno tvrdnji bivšeg dužnosnika CIA-e da dokumentacija nije bila uključena u Izvješće ICA, bilo je iskaza i izjava u medijima u kojima su ključni figure kako dosje jest bio dio ukupne procjene.
Tako je prošlog prosinca, Comey u potpunosti negirao Brennanovo svjedočenje da anti-Trump dosje, kako to Brennan tvrdi, “ni na koji način nije korišten kao osnova za procjenu obavještajne zajednice” da se Rusija uplela u predsjedničke izbore 2016. godine.
I direktor NSA opovrgava direktor CIA-e
U svjedočenju pred Odborom za pravosuđe, Comey je izjavio da je materijal iz “Dosjea Steel” doista korišten u izvješću obavještajne zajednice. Interno, FBI je dokumentaciju zvao “krunskim materijalom”.
Osim Comeya, isto tvrdi bivši direktor NSA-e Rogers, koji u je u pismu predsjedniku senatskog Obavještajnog odbora kazao da se dvije stranice sažetka takozvanog “Dosjea Steel” nalaze u procjeni obavještajne zajednice.
Ovaj sukob bivših direktora raznih američkih obavještajnih zajednica dolazi u trenutku kada je američki odvjetnik John Durham imenovan od strane ministra pravosuđa Williama Barra za provođenje specijalne istrage o podrijetlu o korijenima istrage o dosluhu Trumpa s Rusima. Uz istragu kako je rađeno Izvješće ICA obavještajne zajednice, Durhamova istraga vjerojatno će se usredotočiti i na korištenje “Dosjea Steel” u dobivanju FISA naloga za špijuniranje Trumpovog savjetnika Cartera Pagea.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Breitbart/Fox News
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.