Glasanje u inozemstvu (dijaspori) na svakim je izborima pomalo u sjeni. Razloga je više a sežu od malog broja birača koji sudjeluju, kompleksnosti registracije birača, udaljenosti, pa do predvidljivosti rezultata i malog broja mandata koji se “dijele”…
Prema važećim izbornim pravilima hrvatski birači će na predstojećim parlamentarnim izborima 151 novog saborskog zastupnika birati u 12 izbornih jedinica. U prvih deset izbornih jedinica, koje su raspoređene na teritoriju RH, birači izabiru po 14 saborskih zastupnika. U preostale dvije vrijede posebni propisi: u 11. izbornoj jedinci izabiru se tri predstavnika Hrvata u inozemstvu, a u 12. jedinici osam zastupnika koji reprezentiraju nacionalne manjine.
>Glasanje izvan mjesta prebivališta: Prijavite se jer uskoro istječe rok za predaju zahtjeva!
Registracija kao uvjet za glasanje
Za razliku od birača na teritoriju RH, birači u dijaspori, ukoliko žele iskoristiti svoje aktivno biračko pravo, prethodno moraju zatražiti aktivnu registraciju.
Zahtjev za aktivnu registraciju i promjenu mjesta aktivne registracije podnose se diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske odnosno nadležnom upravnom tijelu prema mjestu u Republici Hrvatskoj gdje ćete se zateći na dan izbora. Rok za podnošenje zahtjeva je najkasnije 10 dana prije dana održavanje izbora ili državnog referenduma.
>Izbori u srijedu smanjit će izlaznost u dijaspori: Milanoviću nije prvi put da na to utječe
Birači koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, a nisu aktivno registrirani, mogu na dan održavanja izbora ostvariti svoje pravo glasovanja potvrdom za glasovanje koju izdaje diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Hrvatske u inozemstvu.
Iznimka od navedenog pravila za aktivnom registracijom su oni hrvatski državljani u inozemstvu koji posjeduju ili su podnijeli zahtjev za e-osobnom iskaznicom.
Hrvatski državljani bez prebivališta u Republici Hrvatskoj – birači s e-osobnim iskaznicama ne moraju se aktivno registrirati za izbore. Oni će se po službenoj dužnosti aktivno registrirati i upisati u popis birača (prema adresi prijavljenog prebivališta u inozemstvu) za predstojeće izbore.
Gdje se glasa u inozemstvu i kakva je izlaznost?
Prema odluci iz 2010., koju je donijela tadašnja premijerka Jadranka Kosor u dogovoru sa Zoranom Milanovićem, određeno je da Hrvati u dijaspori glasuju isključivo u gradovima u kojima se nalaze hrvatska diplomatsko-konzularna predstavništva.
Takvo pravilo, u sinergiji s pravilom o registraciji, dovodi do vrlo male izlaznosti birača u 11. izbornoj jedinici. Na izborima 2020. glasalo je svega 29 000 birača u 42 zemlje svijeta. Usporedbe radi, u inozemstvu prema procjenama živi preko 4 milijuna Hrvata.
>Poruka iz dijaspore: Milanović je pokazao da mu nije stalo do Hrvata izvan Hrvatske
Koliko zastupnika biraju?
Dijaspora je u Hrvatskom saboru zastupljena s tri saborska zastupnika. U prošlosti se taj broj mijenjao. U nekim je razdobljima dosezao brojku od čak 12 zastupnika (1995.), a neko je vrijeme (1999.-2010.) njihov broj bio proporcionalan broju birača izašlih na izbore u dijaspori u odnosu na broj birača koji su glasali u RH.
Ponuda stranaka u dijaspori
Kao i uvijek, i za ove je izbore najmanja ponuda lista u 11. izbornoj jedinici. Razlozi za to su mnogostruki, a jedan od najvažnijih je predvidljivost ishoda. Naime, HDZ je u dijaspori neprikosnoven, a tek mu tu i tamo netko uspije “otkinuti” mandat (Glasnović 2016.).
Za ove je izbore u dijaspori prijavljeno osam izbornih lista. To su:
1. Autohtona – Hrvatska stranka prava.
2. Fokus/Republika
3. Odlučnost i pravednost
4. Stranka Ivana Pernara
5. Hrvatska demokratska zajednica
6. Hrvatsko bilo
7. Most
8. Možemo
>U Münchenu četiri puta više rođenih nego umrlih Hrvata
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.