Nedjelja, 26 siječnja, 2025
12.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Grčka i Makedonija danas potpisuju sporazum o promjeni imena Makedonije

Podijeli

Dugotrajni diplomatski spor između Grčke i Makedonije premijeri dviju zemalja žele riješiti današnjim otpisivanjem sporazuma o promjeni dosadašnjeg službenog imena Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija u novo ime Republika Sjeverna Makedonija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije je, u subotu, Cipras “preživio” glasovanje u grčkom parlamentu o povjerenju, koje je pokrenula oporba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijana Petir za Narod.hr: Bojim se ako se nastave pritisci na Makedoniju, da će doći do destabilizacije cijele regije

Kako bi se okončale razmirice oko imena, koje traju već 27 godina, grčki premijer Aleksis Cipras i njegov makedonski kolega Zoran Zaev objavili su proteklog tjedna sporazum o novom imenu ove države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministri vanjskih poslova Nikos Kocias i Nikola Dimitrov sastat će se u nedjelju u pograničnom području na obalama Prespanskog jezera kako bi službeno potpisali povijesni sporazum, rezultat jednomjesečnih intenzivnih pregovora.

Pridružit će im se i premijeri dviju zemalja, Cipras i Zaev, kao i predstavnici Ujedinjenih naroda i Europske unije.

Petir je prva političarka iz EU koja je primila Nagradu makedonskog prijateljstva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izaslanstva će sporazum potpisat s grčke strane granice i potom prijeći na makedonsku stranu, gdje će se održati zajednički doručak, objavila je Atena.

Od 1991. Atena se protivila da njezin sjeverni susjed nosi ime Makedonija s obzirom da to ime nosi i njezina regija, koja je bila kolijevka carstva Aleksandra Velikog, što je izvor ponosa za današnje Grke.

Dvojica mladih premijera suočavaju se u svojim zemljama s oštrim reakcijama na postizanje sporazuma o imenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aleksisa Ciprasa pobornici čvrste linije optužili su u subotu za izdaju pokrenuvši u parlamentu izjašnjavanje o povjerenju vladi i želeći time blokirati sporazum sa Skopljem. Cipras je u subotu navečer ipak dobio potporu parlamenta, dok je tisuće Grka prosvjedovalo ispred parlamenta protiv sporazuma s Makedonijom.

S druge strane, u Makedoniji tamošnji predsjednik Đorge Ivanov prijeti da će staviti veto kako bi blokirao ono što oporbeni protivnici sporazuma kvalificiraju kao “kapitulaciju”.

Zoran Zaev, koji je lani nakon izbora postao makedonski premijer, postavio je za jedan od važnih prioriteta poboljšanje odnosa s Grčkom kako bi time osigurao put ka prijemu zemlje u članstvo Europske unije i NATO-a, što je Atena zbog spora s imenom godinama blokirala.

Prosvjednici iz obje zemlje najavljuju održavanje prosvjednih skupova u nedjelju u blizini Prespe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum bi trebao biti ratificiran u makedonskom parlamentu te prihvaćen na referendumu. Također bi trebao biti ratificiran i u grčkom parlamentu, što je sve skupa proces koji bi mogao potrajati mjesecima.

Ciprasu u subotu potvrđeno povjerenje parlamenta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grčki premijer Alexis Cipras preživio je u subotu u parlamentu glasovanje o povjerenju pripremajući se za potpisivanje ugovora s Makedonijom.

Prijedlog o izglasavanju nepovjerenja oporbene Nove demokratske stranke odbacila su 153 zastupnika dok je 123 bilo za. Oporba je optužila Ciprasa da daje previše ustupaka u dogovoru koji bi trebao biti potpisan u nedjelju.

Tisuće Grka je prosvjedovalo ispred parlamenta protiv ugovora s Makedonijom tražeći da Cipras da ostavku. Policija je upotrijebila šok granate i suzavac kako bi ih spriječila da uđu u zgradu. “Ovo je dogovor za kojega vjerujem da bi ga poželio svaki grčki premijer”, rekao je ranije Cipras parlamentu.

Da je izgubio ljevičar koji je izabran 2015. bi morao predati mandat predsjedniku zemlje signalizirajući prijevremene izbore. On je prema istraživanjima javnoga mišljenja već iza Nove demokracije.

Ugovor ne vrijedi bez potvrde parlamenata dviju zemalja!

Grčka se spori s Makedonijom od 1991. oko njezina imena tvrdeći da ono može upućivati na teritorijalne pretenzije prema grčkoj pokrajini Makedoniji te prisvajanje antičke grčke kulture i civilizacije.

Prema uvjetima sporazuma ta će se zemlja zvati Republika Sjeverna Makedonija, a Grčka će povući svoje protivljenje njezinu priključenju Europskoj uniji i NATO-u.

Ugovor još trebaju potvrditi nacionalni parlamenti dviju zemalja i potvrdu na makedonskom referendumu čiji rezultat nije siguran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: naord.hr/hina

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci