Hrvatske stradalničke udruge iz BiH ocijenile su u petak da je Haaški tribunal ignorirao hrvatske žrtve u toj zemlji jer nijedna od njih nije pozvana na dvodnevnu konferenciju posvećenu 30. obljetnici osnutka toga suda koja se održava u Sarajevu.
Kako je objavio tportal pozivajući se na Hinu, konferencija posvećena 30 godina od osnutka Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, njegovu nasljeđu i izazovima, okupila je brojne uglednike, a među njima su predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove (MICT) Graciela Gatti Santana, glavni tužitelj MICT-a Serge Brammertz, udruge i pravnici.
Hrvatski stradalnici nisu pozvani
Nije, međutim, pozvana nijedna hrvatska stradalnička udruga, navodi u priopćenju Koordinacija hrvatskih udruga Domovinskog rata u BiH. Ta činjenica zorno oslikava ostavštinu Haaškoga tribunala, budući da je okupio samo predstavnike žrtava jedne od strana u BiH, priopćeno je.
>Nadbiskup Želimir Puljić: ‘Da nije bilo Herceg – Bosne, ne bi bilo ni BiH; u Haagu je zakazala elementarna ljudskost!’
“Haaški tribunal ignorirao je hrvatske žrtve, njegova ostavština je nepravda”, priopćile su hrvatske udruge Domovinskog rata u BiH.
Pred ovim Tribunalom nije izrečena nijedna presuda za masovne zločine nad tim narodom, navode hrvatske udruge.
“To se savršeno uklapa u rad Haaškoga tribunala koji, kako pokazuje njegova ostavština, nije uopće mario za hrvatske žrtve, za teške i masovne zločine počinjene nad ovim narodom”, tvrde hrvatske udruge u BiH i nabrajaju neka od mjesta stradanja.
Žrtve imaju ime i prezime
“Od Briševa, preko Križančeva sela, Buhinih kuća, Maljina, Dusine, ‘Osmice’ u Vitezu, Trusine, Doljana, Grabovice ili pak Uzdola u kojemu je na dan početka konferencije u Sarajevu obilježena 30. godišnjica masakra u kojemu je ubijen 41 Hrvat”, ni jedno od tih mjesta nije vrijedno pozornosti Haaškog suda.
>(VIDEO) 14. rujna 1993. Uzdol – u maskaru Armije BiH ubijana djeca, žene i starci, a Haag oslobodio Bošnjake zapovjedne odgovornosti!
Koordinacija hrvatskih udruga Domovinskog rata u BiH podsjeća da je samo u Uzdolu ubijeno 29 civila, od čega troje djece, Stjepan Zelić sa samo deset godina i njegova trinaestogodišnja sestra Marija, u koje je počinitelj, pripadnik Armije BiH pucao na obiteljskome pragu. Ubijeni su zajedno s majkom.
Kao i dvanaestogodišnja Jadranka Zelenika, te četverogodišnja Mladenka Zadro samo pet dana ranije u selu Grabovici kod Mostara. Ona je ubijena u krilu majke, a za njihovim tijelima još se traga. Ti su zločini počinjeni u sklopu operacije Neretva ’93. Armije BiH, kažu udruge Domovinskoga rata Hrvata iz BiH.
Brojke govore drugačije od službenih predstavnika Haaškog suda
Pred Haaškim tribunalom nije bilo pravde za Serafinu Lauš iz Travnika i Anicu Jurić iz Kaknja kojima su pred očima pripadnici Armije BiH ubili po trojicu sinova i muževe, dodaju.
Po priopćenju hrvatskih udruga Domovinskog rata u BiH, pravdu je tek djelomično ispravilo domaće pravosuđe “čija je ostavština daleko važnija od one haaške”.
>Nazor: Oluja je krajnji rezultat velikosrpske politike u Hrvatskoj (2)
“O tome govori i nedavno istraživanje koje je pokazalo da je do sada za ratne zločine pred svim sudovima, od haaškog do domaćih, pravomoćno osuđeno najmanje pripadnika HVO-a i Hrvata”, navodi se.
Pred svim sudovima Hrvati su ukupno dobili 1.025 godina, bošnjačka strana 1.400, a srpska više 4.000 godina zatvora uz sedam doživotnih kazni.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.