Srijeda, 30 travnja, 2025
23.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Hoće li pozivnica za NATO smiriti unutarnje prilike u Crnoj Gori?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozivnica za ulazak Crne Gore u NATO, čiji je tekst već navodno usuglašen između ministara vanjskih poslova 28 zemalja članica NATO-a, biti će u srijedu i službeno upućena Crnoj Gori, javljaju u utorak podgorički mediji pozivajući se na svoje izvore iz Bruxellesa, dok crnogorski dužnosnici ocjenjuju kako će ta pozivnica smiriti tenzije koje su u posljednje vrijeme eskalirale u crnogorskom društvu.

Crnogorski predsjednik Filip Vujanović rekao je u ponedjeljak u Parizu, na rubu summita o klimi, da je izvjesno da će Crna Gora dobiti poziv za članstvo u NATO, navodeći da su mu to potvrdili s najviših adresa Alijanse, te je ocijenio da će to biti velik dan za ovu državu.

Potpredsjednik vlade Duško Marković ističe pak da će pozivnica za NATO na unutarnjem planu dovesti do relaksacije političke stvarnosti od tema koje su bile povod za polarizaciju društva.

“Nakon što Crna Gora ostvari taj ključni multilateralni cilj, država će nastaviti njegovati tradicionalne prijateljske odnose pa će u vrhu naših bilateralnih prioriteta biti suradnja s Ruskom Federacijom”, rekao je Marković, dodajući kako ne očekuje organizirane prosvjede protivnika Alijanse.

Crnogorski put ka članstvu

Službeni odnosi Crne Gore i NATO započeli su 29. studenoga 2006. godine pozivom da ona pristupi Partnerstvu za mir.
Crna Gora je 2007. uspostavila Misiju pri NATO-u u Bruxellesu i Ured za vezu u Glavnom stožeru savezničkih snaga u Europi (SHAPE) u Monsu.

U veljači 2008. godine NATO je odobrio početak izrade Individualnog partnerskog akcijskog plana – IPAP-a, nakon čega je Crna Gora mogla sudjelovati na ministarskom sastanku NATO-a u formatu 28+1, čime se uspostavlja politički dijalog između Crne Gore i NATO. Dvogodišnji ciklus IPAP-a okončan je u lipnju 2010. uz pozitivne ocjene NATO-a.
Prvi sastanak Sjeverno-atlantskog savjeta (NAC) s Crnom Gorom, čije je izaslanstvo vodio predsjednik vlade Milo Đukanović, održan je 9. ožujka 2009. godine.

Potom je 29. prosinca 2009. donesena odluka o sudjelovanju predstavnika Vojske Crne Gore u Međunarodnoj pomoći snaga sigurnosti (ISAF) u Afganistanu, Liberiji (UNMIL) i somalijskim vodama (ATALANTA, u okviru misije EU).
Crna Gora je 23. veljače 2010. priznata kao 44. zemlja koja kao ne-članica NATO-a doprinosi misiji ISAF-a te je u sklopu mađarskog kontingenta, a pod regionalnim zapovjedništvom Njemačke, u ožujku iste godine upućen prvi kontigent crnogorske vojske.

Za Dan neovisnosti Crne Gore, 21-22. svibnja 2014. u Crnoj Gori je boravio tadašnji glavni tajnik NATO-a Anders Fog Rasmussen.

Na sastanku ministara vanjskih poslova NATO-a 25. lipnja 2014., donesena je odluka da se s Crnom Gorom intenziviraju razgovori o njenom članstvu u Alijansi kako bi se do kraja 2015. odlučilo o upućivanju poziva za članstvo.

Na summitu NATO-a u Walesu 4. i 5. rujna 2015. potvrđena je odluka ministara vanjskih poslova NATO članica da se s Crnom Gorom započnu intenzivirani i fokusirani razgovori. Članice su se obvezale da do kraja 2015. godine procijene napredak Crne Gore i donesu odluku o upućivanju poziv za članstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: AleGranholm/flickr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci