Ovog je tjedna preminula Hatidža Mehmedović, predsjednica udruge Majke Srebrenice.
U srijedu je u Kulturnom centru u Srebrenici održana komemoracija u povodu njezine smrti te je klanjana dženaza u Čaršijskoj džamiji. Nakon toga je klanjana dženaza i obavljen ukop u njezinim rodnim Bektićima kod Srebrenice.
U genocidu počinjenom u Srebrenici 1995., tijekom velikosrpske agresije na Bosnu i Hercegovinu ostala je bez muža, dvojice sinova, brata i velikog dijela rodbine. Dva se desetljeća borila za istinu.
Zastupnica Šešeljevih radikala u Srbiji neljudski komentirala smrt predsjednice Majki Srebrenice
Izraze sućuti u povodu njezine smrti uputila je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Andrej Plenković.
U nastavku pismo sućuti hrvatske predsjednice prenosimo u cijelosti.
“Nikada neću zaboraviti ženu i majku koja je svoj život usmjerila u borbu za pomirenje i ljubav”
“S dubokim žaljenjem i tugom primila sam vijest o smrti Hatidže Mehmedović, predsjednice Udruženja „Majke Srebrenice“ čija nas herojska borba za istinu sada još i više obvezuje da nastavimo težnju svih majki nevinih žrtava, da izborimo za njih pravdu koja u njihovim dušama još uvijek nije zaživjela.
Majke Srebrenice: Predsjednica Grabar-Kitarović i dalje “kraljica Balkana”
Nikada neću zaboraviti duboku bol koju sam osjetila u Hatidžinom zagrljaju, kada sam se prvi put kao Predsjednica Republike Hrvatske, u ime svojega naroda poklonila nevinim žrtvama čiji su životi izgubljeni prije dvadeset godina u strašnom bezumlju zločina.
Duboko me dirnula bol i usamljenost koju sam vidjela u njezinim očima, u očima majki Srebrenice, kao i obitelji svih žrtava.
Hatidžina smrt obvezuje nas na još snažnije čuvanje Srebrenice kao opomene na najstrašniji zločin, na ono što se događa kada zakažu međunarodni mehanizmi, kada zakaže kolektivna savjest, kada nema volje za pravodobnim djelovanjem, kada se ne ispuni zadaća očuvanja temeljnog ljudskog prava na život.
Hajka na Muniru Subašić zbog izjave nakon susreta s hrvatskom predsjednicom
Nikada neću zaboraviti ženu i majku koja je svoj život, svoje srce prepuno tuge koja bi kako je jednom istaknula, „mogla preplaviti cijeli svijet“, usmjerila u borbu za pomirenje, za suosjećanje, povjerenje, ljubav i etičko rasuđivanje, kako se takav zločin ne bi ponovio nigdje i nikad više, kako se niti jednoj majci ne bi srce slomilo zbog nestanka njezina djeteta.
S posebnim ponosom u sjećanju ću sačuvati naše razgovore, međusobno razumijevanje i uvažavanje, uz iznimno poštivanje svih nastojanja što je na čelu udruge, kao predvodnica Majki Srebrenice Hatidža Mehmedović čuvala i promicala istinu o genocidu u Srebrenici.
U ime hrvatskog naroda i u svoje osobno ime, narodima i svim građanima Bosne i Hercegovine želim da borba majke hrabrosti urodi budućnošću temeljenoj na istini, svjetlu, dobru i miru, suživotu i prosperitetu, kako njihova žrtva ne bi bila uzaludna.” – poručila je predsjednica Grabar-Kitarović.
Ratko Mladić još uvijek bez pravomoćne kazne
Podsjetimo, u srpnju 1995. u velikosrpskoj agresiji na Bosnu i Hercegovinu pripadnici vojske i policije bosanskih Srba pod zapovjedništvom Ratka Mladića počinili su genocid nad srebreničkim Bošnjacima, u kojem su ubijene 8 372 osobe.
Međunarodni kazneni sud za ratne zločine na području bivše Jugoslavije, takozvani Haški sud, presudio je da je riječ o genocidu. Zapovjednik Ratko Mladić u Haagu je nepravomoćno osuđen na doživotni zatvor. Pravomoćna presuda Mladiću još uvijek nije izrečena.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt/predsjednica.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.