Kako su se iskrivljavali podaci o ustanku u Srbu čak i u suvremenoj Hrvatskoj – pročitajte tekst povjesničara dr. sc. Jareba

Foto: Snimka zaslona

Danas su dobro poznate činjenice o ustanku iz srpnja 1941. koji je u vrijeme komunističkog režima bio slavljen kao „antifašistički“, a informacije o njegovom stvarnom karakteru bile su pomno skrivane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suradnja s talijanskim fašistima, odanost mnogih vođa ustanka idejama četničkog pokreta, njihova primarna usmjerenost na etničko čišćenje hrvatskog i muslimanskog stanovništva te masovni zločini nedužnih civila, činjenice su koje ne dozvoljavaju da se ustanak naziva antifašističkom, kao ni da se u demokratskom hrvatskom društvu organiziraju ikakve proslave tog događaja.

Usprkos tome i u suvremenoj demokratskoj Hrvatskoj svjedoci smo pojava da se na ovaj datum održavale proslave na kojima su sudjelovali čak i predstavnici hrvatske političke vlasti.

Mario Jareb: Prilog raspravi o karakteru ustanka od 27. srpnja 1941. godine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na zabrinjavajuću pojavu medijskih prešućivanja povijesnih činjenica o ovome događaju, u nastavku donosimo tekst povjesničara dr. sc. Marija Jareba. Znanstveni članak objavljen je 2011. u Časopisu za suvremenu povijest, a u njemu autor detaljno analizira ove događaje.

Potaknut javnim raspravama o karakteru ustanka od 27. srpnja 1941. autor je napravio raščlambu dostupnih radova o toj problematici. Uzeo je u obzir i one radove koji su nastali do godine 1990. u tadašnjoj socijalističkoj Hrvatskoj i Jugoslaviji i odražavaju stajališta nekadašnjih sudionika ustanka komunista i poslijeratne historiografije koja je slijedila politiku Partije. U obzir su također uzeti i radovi iz pera nekadašnjih sudionika koji su kasnije postali četnici. Činjenica jest da su ustanici u prvim tjednima i mjesecima djelovali kao gerilci, iako je Komunistička partija Jugoslavije još potkraj lipnja 1941. usvojila naziv partizan. Također je od početka u vodstvu ustanka bilo mnogo onih koji su kasnije postali četnici. Odnos ustanika prema hrvatskom i muslimanskom stanovništvu, posebice brojni počinjeni zločini, također pokazuje da je bila riječ o postupcima koji su bili suprotstavljeni proklamiranoj politici Partije. Slično je bilo i s odnosom prema Talijanima. Proces diferencijacije u ustaničkim redovima je tek u jesen 1941. doveo do nastanka prvih odvojenih partizanskih i četničkih postrojbi

Članak u nastavku možete pročitati u cjelosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [175.92 KB]

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.