U jeku kopnene operacije na Gazu, opća skupština UN-a usvojila je rezoluciju kojom se traži “trenutačno, trajno i održivo humanitarno primirje” u Gazi. Ali pošto se u dokumentu imenom ne spominje Hamas, protiv je bilo 14 zemalja, među njima i Hrvatska. Dakle 120 zemalja glasalo je za, 14 protiv, a 45 ih je bilo suzdržano.
>Dvije oslobođene Izraelke opisale kako im je bilo u Hamasovom zarobljeništvu i izgled podzemnih tunela
Dokument je sastavljen pod sponzorstvom Jordana i arapskih zemalja
Dokument, sastavljen pod sponzorstvom Jordana i arapskih zemalja, stavljen je na glasanje na izvanrednoj sjednici Općoj skupštini UN-a na kojoj se raspravljalo o gotovo trotjednom ratu između Izraela i Hamasa u Gazi, koji je započeo nakon brutalnog napada militanata Hamasa na izraelske civile 7. listopada.
Za usvajanje rezolucije bila je potrebna dvotrećinska većina. Na kraju je 120 zemalja glasalo za, 14 protiv, a 45 ih je bilo suzdržano. Hrvatska je glasala protiv, kao i Izrael, SAD, Austrija, Češka, Mađarska… Velika Britanija je bila suzdržana.
>Havel objasnio pozadinu napada Hamasa na Izrael: Evo zašto je i Hrvatska u opasnosti
U dokumentu se osuđuju svi zločini protiv izraelskih i palestinskih civila i njime se poziva na “trenutačno, trajno i održivo humanitarno primirje koje vodi do prekida neprijateljstava” i zahtijeva “nesmetano pružanje osnovnih dobara i usluga” Gazi.
Međutim, budući da se u dokumentu imenom ne spominje Hamas niti se imenom ne osuđuju njegovi zločini protiv izraelskih civila, usvajanju su se žestoko usprotivile Sjedinjene Države i Izrael.
Čestitke hrvatskoj diplomaciji na ovome glasovanju!@AndrejPlenkovic @BakotaGordan @DavorBozinovic @MVEP_hr
Proud that my #Croatia #StandsWithIsrael! pic.twitter.com/iM9WK6DAU6— Boris Havel (@BorisHavel) October 27, 2023
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Cilj rezolucije – da se Izrael prestane braniti od Hamasa
– Stidite se. Ovo je mračan dan za UN i čovječanstvo. Ova smiješna rezolucija ima obraza pozivati na primirje. Njezin cilj je da se Izrael prestane braniti od Hamasa kako bi nas mogao žive zapaliti, rekao je Izraelski veleposlanik pri UN-u Gilad Erdan.
Američka veleposlanica Linda Thomas-Greenfield kazala je da se dokumentom daje legitimitet Hamasovoj brutalnosti.
>Zločini Hamasa podsjećaju na nekažnjene zločine Armije BiH i mudžahedina nad Hrvatima
Francuska, Španjolska, Irska i Belgija ”za”
Četrnaest zemalja glasalo je protiv tako sročene rezolucije. Uz Izrael i SAD, među njima je bila i Hrvatska. Od članica EU-a pridružile su im se Austrija, Mađarska i Češka. Većina članica EU-a bila je suzdžana, ali to nije spriječilo Francusku, Španjolsku, Irsku i Belgiju da budu “za”. Tome je pridonijela činjenica da Francuska ima najveću islamsku zajednicu u Europi, a Španjolska ima izuzetno dobre odnose s Palestincima. Njemačka je bila suzdržana, očito zbog velike islamske ”manjine” koja bi mogla negativno reagirati na tu odluku, prenosi HRT.
Hrvatska je glasovala dobro. Rezolucijom nije osuđeno sadističko džihadističko ubijanje židovske djece i civila, u Rezoluciji se uopće ne spominje Hamas, niti se izrijekom traži da Hamas pusti otetu djecu, žene, civile…#Možemo zagovara nehumanost.https://t.co/DKizZBjiEz https://t.co/A9DPCqebYF
— Boris Havel (@BorisHavel) October 28, 2023
Odgovor MVEP-a RH
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske napisalo je priopćenje u kojemu argumentiraju i pojašnjavaju odluku Republike Hrvatske kojom su se usprotivili rezoluciji o Gazi UN-a. Priopćenje prenosimo u cijelosti:
Stajalište Republike Hrvatske je otpočetka jasno i principijelno. Osuđujemo teroristički napad Hamasa, ističemo pravo Izraela na sigurnost i samoobranu, uz poštovanje odredbi međunarodnog humanitarnog prava kao i zaštitu civilnog stanovništva.
Stoga su netočna tumačenja da je Hrvatska glasovanjem “protiv” rezolucije u Općoj skupštini UN ujedno i protiv humanitarnih stanki, pružanja pomoći Gazi ili zaštite civilnog stanovništva. Uostalom, još prošli tjedan, Vlada RH je uputila žurnu humanitarnu pomoć stanovništvu Pojasa Gaze u iznosu od 250.000,00 eura.
U rezoluciji se ne spominje teroristički napad Hamasa
U tekstu predmetne rezolucije ne spominje se da je Hamas izvršio teroristički napad 7. listopada ove godine, kao što se ni ne zahtjeva bezuvjetno puštanje talaca. Ovakav izričaj ide i protiv zaključaka Europskog vijeća u kojima je Hamas jasno imenovan. Većina država članica EU-a glasovala je protiv ili bila suzdržana vezano za ovako predstavljenu rezoluciju.
Europska unija je na sastanku na vrhu Europskog vijeća predložila ”humanitarne pauze” kako bi civilno stanovništvo pojasa Gaze moglo dobiti potrebnu pomoć, a da Hamas ne dobije potrebnu podršku. Hrvatska je takav prijedlog jasno podržala.
U slučaju predmetne rezolucije, Hrvatska nije mogla podržati nacrt u kojem se ne imenuje niti spominje Hamas koji je izvršio napad i pokolj civila koji se smatra najvećim pojedinačnim stradavanjem Židova nakon Drugog svjetskog rata. Istodobno, Hrvatska ostaje čvrsto posvećena međunarodnim naporima usmjerenima prema sprječavanju daljnje regionalne eskalacije trenutne krize.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.