Utorak, 28 siječnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Ljevica u Kanadi traži da se maloljetnicima omogući samoubojstvo eutanazijom i bez pristanka roditelja

Podijeli

Podijeli

Koalicija ljevičarskih stranaka (uključujući liberale, NDP i Bloc-Quebecois) nastoji izmijeniti zakon o eutanaziji i učiniti ga još liberalnijim. On bi se odnosio i na djecu, čak bez pristanka roditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roditelje treba konzultirati “gdje je to prikladno”, stoji u dokumentu, ali će volja djeteta “u konačnici imati prednost”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U Britaniji 1700 medicinskih stručnjaka pisalo ministru protiv uvođenja potpomognutog samoubojstva

Prošlog tjedna je izvješće parlamentarnog odbora, predstavljeno na raspravu u Donjem domu, preporučilo da bi Kanada trebala proširiti pravo na samoubojstvo uz pomoć liječnika (eutanazija) koje bi uključilo “zrele maloljetnike” – djecu i tinejdžere od 12 godina naviše, za koje se smatra da su “sposobni donositi odluke koje se tiču ​​njihovog zdravlja”. Jednako, kao i pacijenti s duševnim bolestima, koji trenutno nisu obuhvaćeni zakonom MAID.

Kontroverzni MAID program

Izvješće također poziva na pružanje mogućnosti “unaprijednih zahtjeva” za osobe s ozbiljnim bolestima, poput demencije, koje bi kasnije mogle spriječiti njihovu sposobnost da pristanu na eutanaziju, piše europaconservative.com

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kanadski kontroverzni program MAID (“Medicinska pomoć u umiranju”), koji je postao zakonom 2016., brzo je dospio na naslovnice zbog postavljanja izrazito labavih kriterija pred one koji žele završiti svoj život eutanazijom. Sada, na temelju procjene parlamentarnog odbora, koalicija ljevičarskih stranaka (uključujući liberale, NDP i Bloc-Quebecois) nastoji izmijeniti i učiniti ga još liberalnijim.

Prema postojećem zakonu, pacijenti ne moraju imati terminalnu bolest da bi bili dio programa (samo “nepopravljivo zdravstveno stanje”, što može biti bilo koja bolest ili invaliditet koji se “ne mogu ublažiti pod uvjetima koje osoba smatra prihvatljivima”), a MAID može administrirati ne samo liječnici nego i medicinske sestre nakon evaluacije od strane samo njih dvoje.

Mišljenje maloljetnika će biti će važnije od mišljenja roditelja

“Ono što je u početku trebalo pomoći teško bolesnim pacijentima koji su odavno izgubili svaku nadu u brzi oporavak, pretvorilo se u sklizak teren i “preraslo u vladin program koji nudi smrt kao bijeg od usamljenosti, depresije ili čak siromaštva i beskućništva”, kaže Paul Colemanov komentar na temu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Potpomognuto samoubojstvo u Kanadi ruši rekorde

MAID (“Medical Assistance in Dying”) je proces kroz koji liječnik ili medicinska sestra pomaže pojedincu, na njegov zahtjev, da namjerno okonča svoj život, tj. izvrši samoubojstvo.

>Prof. Grbac: Pravo na ‘humanu smrt’?

Završno izvješće preporučuje proširenje MAID-a na “sposobne maloljetnike”, ali ograničavanje na mlade pacijente čija je prirodna smrt razumno predvidljiva. Izvješće ne predlaže najnižu dobnu granicu, umjesto toga kaže da se “podobnost za MAID ne bi trebalo uskratiti samo na temelju dobi”. Roditelje treba konzultirati “gdje je to prikladno”, navodi se u dokumentu, ali volja maloljetne osobe za koju se utvrdi da je sposobna odlučivati ​​”u konačnici će imati prednost”.

>Papa Franjo o eutanaziji: Ako ubijamo s opravdanjem, na kraju ćemo sve više ubijati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/europaconservative.com

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci