-->
Petak, 10 siječnja, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Najnovija znanstvena istraživanja otkrila zastrašujuće posljedice operacija ‘promjene spola’

Podijeli

Istraživanja pokazuju da 81% pacijent podnosi bolove u slijedećih pet godina nakon zahvata ‘promjene spola’, više od polovice kaže da je spolni odnos bolan – a trećina ima problem s urinarnom inkontinencijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od prvih studija o nuspojavama ‘transrodnih operacija’ otkrila je alarmantno visoke stope postoperativne boli, boli tijekom spolnog odnosa i problema s mjehurom, postavljajući zabrinjavajuća pitanja dokle idu granice medicine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolovi prilikom kretanja, spolnih odnosa i urinarna inkontinencija

Velika većina (81%) onih koji su imali operaciju genitalija u posljednjih pet godina, tužili su se na bolove prilikom kretanja u prvim tjednima ili mjesecima nakon operacije.
Istraživači sa Sveučilišta u Floridi i Brooks Rehabilitation, zdravstvene neprofitne organizacije, pokazali su da više od polovice transkirurških pacijenata trpi bolove tijekom spolnih odnosa, a gotovo trećina nije mogla kontrolirati svoj mjehur.

Dr. Meryl Alappattu, profesorica fizioterapije s UF-a, rekla je da će svoje izvješće o ovome iznijeti krajem godine, ali je objavila privremene nalaze na privatnoj online radionici kojoj je prisustvovao i DailyMail.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Istraživanje: Zabrinjavajući podatci o blokatorima puberteta i hormonima pomoću kojih se želi omogućiti promjena spola kod djece

Mišićno-koštana bol

‘Postoji visok postotak prijava mišićno-koštane boli, poteškoća u kretanju i disfunkcije dna zdjelice’, rekao je dr. Alappattu, dodajući kako su potrebna dodatna istraživanja na ovom slabo razjašnjenom području medicine. Kirurško mijenjanje muških i ženskih genitalija kako bi odgovaralo onima suprotnog spola – poznato kao vaginoplastika i faloplastika – općenito se smatra teškim i problematičnim zahvatom.

Žene koje prelaze u muškarce mogu se odlučiti za izradu penisa iz tkiva izvađenog iz njihovih ruku, iako je i ovaj postupak složen, a rezultat se još uvijek znatno razlikuje od biološkog penisa. Uklanjanje grudi žena koje prelaze u muškarce jednostavnije je, ali također može dovesti do boli, infekcija i problema poput pucanja šavova, osobito kod pacijenata s prekomjernom težinom.

Istraživači s UF-a proučavali su 21 trans i nebinarnu osobu u dobi između 20 i 70 godina koji su bili podvrgnuti trans operacijama u posljednjih pet godina — uglavnom mastektomijama i vaginoplastikama.
81 posto je trpjelo bolove u donjem dijelu leđa, preponama, zdjelici, prsima ili ramenima tjednima, mjesecima, pa čak i godinama nakon zahvata, otkrili su istraživači. Drugih 57 posto je reklo da je s polni odnos bolan. U međuvremenu, 29 posto patilo je od urinarne inkontinencije ili česte i hitne potrebe za odlaskom na zahod, otkrili su istraživači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Operacije promjene spola i trans zdravstvena skrb: Kako to u praksi izgleda?

Vaginalni dilator do kraja života

Dr. Alexandra Hill, UF stručnjakinja za probleme zdjelice, opisala je kako su ‘trans’ pacijenti bili iznenađeni svojim dugotrajnim oporavkom, koji je u nekim slučajevima trajao dulje od 6-8 tjedana više od očekivanog.

Isto tako, mnoge osobe koje prelaze iz muškarca u ženu i kojima se napravi ‘neo-vagina’ iznenađene su kada otkriju da moraju nakon operacije svaki dan na sat vremena umetati u vaginalni otvor dilator. Bez korištenja vaginalnog dilatatora, koji nalikuje seksualnoj igrački, ‘neo-vagina’ se može postupno skratiti u dubinu, rekla je dr. Hill. Neke trans žene moraju ih koristiti do kraja života. ‘To je nešto što mnogi ljudi ne shvaćaju’, dodala je.

WPATH upozorava da se operacije ne bi trebale izvoditi na djeci

Zagovornici transmedicine, iako priznaju da postoje poteškoće kod operacija, smatraju ih vitalnima za osobe koje pate od ‘rodne disforije’.

Prema istraživanju Washington Posta i KFF-a, od procijenjenih 1,6 milijuna trans i nebinarnih Amerikanaca u dobi od 13 i više godina, samo 31 posto uzima hormone suprotnog spola, a 16 posto odlučuje se na operaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina kirurških zahvata odnosi se na uklanjanje dojki za osobe koje prelaze iz žene u muškarce. Genitalne operacije su rijetke i kontroverzne. Čak i Svjetska strukovna organizacija za zdravlje transrodnih osoba (WPATH), koja se zalaže za rodno afirmativnu skrb na globalnoj razini, kaže da se operativni postupci ne bi trebali provoditi na djeci.
Kritičari upozoravaju da invazivni, teški zahvati na mladima koji su još uvijek u fizičkom razvoju, mogu kod njih dovesti do doživotne disfunkcije.

>Kirurg priznao da je izvodio nepovratne operacije promjene spola na maloj djeci

Posljedica operacije – gubitak seksualnog užitka

Stručnjaci upozoravaju da mladi možda nemaju dovoljno kože na penisima ili mošnjama koja bi im pomogla u izgradnji takozvane ‘neo-vagine’. Problem je još gori kod djece koja su uzimala blokatore puberteta, jer su njihove genitalije još slabije razvijene i kirurg ima manje materijala za rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Operacije ‘promjene spola’ mogu rezultirati tome da mlada osoba nad kojom je operacija izvršena ne bude u mogućnosti u odrasloj dobi postići seksualni užitak. Ovo je slučaj kada se operacije izvrše prije nego što su genitalije pacijenata u potpunosti oblikovane.

Republikanci su ove godine u dvadesetak država tražili zabranu rodno-afirmirajućih lijekova i operacija za djecu, pa čak i za neke odrasle osobe.

Pacijent za cijeli život: Potresna ispovijed mladića koji je mislio da je trans i kastrirao se

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci