Nizozemska kreće u pooštravanje zakona o azilu i u studenom planira uvesti granične kontrole. Međutim, neće proglasiti izvanredno stanje koje zagovara desničarski čelnik Geert Wilders. S druge strane Atlantika, Kanada će znatno smanjiti broj imigranata kojima dopušta ulazak u zemlju, prvi put nakon nekoliko godina, u dramatičnoj promjeni politike za nepopularnu vladu koja se pokušava održati na vlasti.
> Orban u EP-u: Ilegalna migracija vodi do antisemitizma, nasilja nad ženama i homofobije
Wilders, čija je stranka dobila najviše glasova na izborima u studenom 2023., objavio je to u srijedu na X-u. Neće doći do izvanrednog stanja, ali bit će “hitnih strožih mjera. S time sam stvarno zadovoljan”, objavio je Wilders na X-u.
Nizozemska: Cilj je vratiti sirijske izbjeglice
Koalicijski partneri mjesecima su raspravljali o strožim pravilima o dobivanju azila u zemlji. Wilders se nadao proglašenju izvanrednog stanja kako bi se progurale stroge mjere bez odobrenja parlamenta. Druge stranke nisu se složile, tvrdeći da za to nema pravne osnove, prenosi HRT.
Prema predloženim mjerama, status azilanta ubuduće će vrijediti najviše tri godine. Koalicija si je postavila za cilj da vrati sirijske izbjeglice i barem dijelove Sirije proglasi sigurnima. Oni kojima je u Nizozemskoj priznat status izbjeglica imat će manja prava po pitanju smještaja.
Broj tražitelja azila u zemlji stabilizirao se na oko 40 000 godišnje. No teško im je pronaći smještaj, što je djelomično rezultat proračunskih rezova, a djelomično opće smanjene ponude smještaja u Nizozemskoj.
> Nizozemska: Muškarac ubio prolaznika uzvikujući ‘Allahu Akbar’
Kanada: Stanovništvo smatra da država prima previše imigranata
Kanada će primiti 395 000 novih imigranata u 2025. godini, 380 000 u 2026. i 365 000 u 2027., što je pad u odnosu na 485 000, koliko se uselilo u tu sjevernoameričku 2024., prema vladinu izvoru.
Broj privremenih stanovnika u Kanadi u međuvremenu će se smanjiti za oko 30 000 na 300 000 u 2025., tvrdi list “The National Post”. Vijest prenosi HRT.
Kanada se dugo ponosila kao zemlja posve otvorena pridošlicama. Međutim, tijekom prošle godine retorika vezana za imigrante se pogoršala. Migrante se optužuje za gotovo sve, od stambene krize do sve većih troškova života i prenapregnutog zdravstvenog sustava.
Ovo je pitanje postalo jedno od najspornijih u kanadskoj politici. Naime, savezni izbori najavljeni su najkasnije za listopad 2025. godine. Ankete pokazuju da sve veći udio stanovništva misli da Kanada ima previše imigranata.
> Kanada financira rodno osjetljivo razminiranje u Ukrajini
Izvor: Narod.hr/HRT vijesti