Kanada financira ‘rodno osjetljivo razminiranje’ u Ukrajini

kanada
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock by Getty images

Kanada je svjetski šampion u “woke” politici. No sigurno mislite da se čak ni Kanađani ne bi dosjetili ‘rodno inkluzivnog razminiranja’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kanada je jedna od Zapadnih država koja putem financijske i vojne pomoći podržava Ukrajinu u obrani protiv ruske invazije. Također, Kanada je jedna od Zapadnih država na koju se katkad zna primijeniti kvalifikacija “liberalne Sjeverne Koreje”.

Pjevaju li woke muze pod topovskom paljbom?

Takva kvalifikacija bez sumnje bi podizala daleko više obrva prije dvadesetak godina, no danas, kad znamo kako je posrijedi država u kojoj je praktična politika nerijetko podređena maksimalističkim zahtjevima identitetske politike, kao i potpunim prihvaćanjem UN-ovih doktrina poput utopijske ideje održivog razvoja, stvar nije daleko od istine.

No kakve to veze ima s pomoći Ukrajini? Zacijelo ratno stanje reže utopijska očekivanja “održivosti” i “inkluzivnosti”, i pušta stvarnost da bude ono što jest? Uostalom, ratna stvarnost ne pita hoće li je netko prihvatiti ili odbaciti i vođenje politike mora joj se prilagoditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogledajmo sluša li kanadska vlada woke muze i dok topovi pjevaju, doduše nad tuđim glavama.

Paket pomoći

Upravo odobreni dodatni paket pomoći Ukrajini na prvi pogled ne odaje taj utisak. Čitamo li zvanični dokument vlade, gdje se skicira djelatnosti koje će se financirati nailazimo, među ostalim na sljedeće stavke:

Od ukupnih 3,02 milijarde dolara, najveći pojedinačni dio, odnosno 45 milijuna odlazi na “razminiranje i cyber sigurnost”, što će biti “podrška naporima na razminiranju uključivo s pomoći ukrajinskoj vladi i civilnim agencijama za razminiranje pri nabavi opreme, obuci i tehnološkoj ekspertizi kako bi se lokalne zajednice i poljoprivredne površine očistilo od neeksplodiranih mina. Pored toga (…) pomoć će se pružiti i na jačanju sposobnosti ukrajinskih institucija u obrani protiv cyber prijetnji od strane Rusije i s Rusijom povezanih agenata, nevezanih za konkretne države (‘non-state actors’ je izraz za one subjekte koji nisu formalno pod kontrolom neke države. Najčešće se primjenjuje na različite terorističke organizacije)”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na prvi pogled ništa neobično da krupan iznos pomoći ide na opisane djelatnosti, ne ponajmanje i zbog toga što amnestira Kanađane od izravnog podržavanja vojnih operacija ukrajinske vojske – zapravo je riječ o obliku pomoći koju bi se moglo shvatiti i kao humanitarnu, barem kad je razminiranje u pitanju.

Međutim, preskočimo li par stavki, naići ćemo ponovo na, sada nešto detaljniji, opis jedne specifične vrste razminiranja koju će kanadska vlada financijski podržati.

Rodno inkluzivno razminiranje

Naime, pod stavkom “Financiranje za mir, sigurnost i stabilizaciju” nailazimo na sljedeću pod-stavku:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rodno inkluzivno razminiranje za održive budućnosti u Ukrajini”. (Gender-inclusive demining for sustainable futures in Ukraine)

kanada
Foto:snimka zaslona

Osim ako niste Kanađanin sa znanjem hrvatskog, nemojte da vam bude neugodno, jer možda ovo morate pročitati još jednom.

Znači li to da je slanje žena, kao i onih koji se takvima identificiraju, u minsko polje zapravo oblik inkluzivnog zapošljavanja?

Zapravo jest. Svrha je “uspostava radne skupine za ‘gender and diversity’ u cilju promicanja rodno transformativnog razminiranja u Ukrajini”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stvar je jasna kao dan, ali zbog čega, za svaki slučaj, ne pojasniti. Posrijedi je projekt američko-britanske neprofitne organizacije HALO Trust koja se bavi razminiranjem u kontekstu politike održivog razvoja. Laičkim rječnikom: razminiranje postaje posao koji ponajprije ima cilj postići rodnu jednakost, suprotstaviti se klimatskim promjenama i – a ovo pretpostavljamo – osigurati siguran prostor LGBTIQ osobama.

Ne zaboravimo – na slavenskim jezicima su mine uglavnom ženskog roda. Pustimo žene da ih čiste.

Šalu na stranu, riječ je stvarnom poslu razminiranja, ali na način da se, po svemu sudeći, forsira zapošljavanje osoba ženskog spola ili roda. Nemojmo zaboraviti da je u državama poput Kanade ova razlika nešto što je odavno uneseno u zakone i javno mnijenje.

Očigledno je dakle kako woke muze svojom pjesmom nadglasavaju, ako ne pjesmu topova, onda barem blues nagaznih mina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.