Ponedjeljak, 6 siječnja, 2025
12.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Novac je novac: Mnoge zapadne kompanije i dalje posluju s Rusijom

Podijeli

Bez obzira na rat, Rusija je tržište od 140 milijuna ljudi. BDP po stanovniku prema paritetu kupovne moći raste, a tako i godišnji dohodak kućanstva po stanovniku koji je u prosincu 2022. dosegao 7873 dolara u odnosu na 6566 dolara u 2021. Posljedično, unatoč inflaciji , Rusi još uvijek imaju novca za kupnju proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon 24. veljače 2022. zapadne tvrtke imale su tri strategije na izbor, ovisno o tome koliko su podlegle pritisku i kako je na njihovo poslovanje utjecao niz sankcija Rusiji. Naravno, oni koji su se odlučili povući svoju su odluku u pravilu obrazlagali moralnim razlozima, dok su oni koji su ostali iznosili drugačija objašnjenja.

>Jesu li sankcije Rusiji uspjele prema očekivanjima? Evo što kažu istraživanja

Zapravo, puno toga se tu može razmotriti. Kremlj odredio da od 2023. strane tvrtke koje napuštaju zemlju moraju prodati svoju imovinu ruskim kupcima uz popust od 50 posto i naplaćaju im izlaznu naknadu od najmanje 10 posto vrijednost transakcije. Drugim riječima, oni koji se nisu odmah povukli, platili bi veliku cijenu od prošle godine, prenosi Remix.

Koje su kompanije ostale?

Neki od onih koji su ostali samonametnuli su različite stupnjeve ograničenja, poput neproširivanja svojih portfelja, otkazivanja planiranog razvoja ili smanjenja svoje prisutnosti na minimum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Evo koje tvrtke odlaze iz Rusije: Među njima Ikea, Apple, Ford, Netflix…

Međutim, prema Sveučilištu Yale, više od 200 multinacionalnih kompanija pretvara se da nema velikog rata između Ukrajine i Rusije. Među njima je 15 američkih, 20 njemačkih i isto toliko francuskih kompanija, 10 japanskih i pet britanskih. Kompanije iz drugih zemalja nisu nabrojane. Najpoznatiji brendovi koji su ostali Ariston, Auchan, Braun, Benetton, Calzedonia, Diesel, Globus, Kawasaki, Lacoste, Liebherr, Makita, Mitsubishi, Raiffeisen, Siemens, TEPCO, Tupperware, UniCredit, Yamaha, Zepter.

U prvih 10 po rezultatima još su Philip Morris, PepsiCo, Mars i Nestlé. Zajedno su zaradili gotovo 1,4 trilijuna rubalja (15,49 milijardi eura). Njihove se uprave mogu optuživati da nisu dovoljno podržavale Ukrajince, ali novac je ipak novac.

>Putin o sankcijama: ‘Hvala Bogu da su neke strane tvrtke napustile Rusiju’

Naravno, sve te zapadne tvrtke ne samo da generiraju značajne prihode, već i poreze za rusku blagajnu. Na to je uputio i članak u The Moscow Timesu prošlog listopada, koji je imao jezgrovit naslov “Zapadne tvrtke i dalje će dominirati ruskim tržištem 2023.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, rusko izdanje Forbesa izvijestilo je da je od 50 najvećih stranih kompanija osam još uvijek američkih. Na najnovijoj ljestvici Kinezi su se pomaknuli na drugo mjesto, prestigavši Njemačku koja sada s po pet kompanija dijeli treće mjesto s Francuskom i Turskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci