Ponedjeljak, 6 siječnja, 2025
14.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Obama u Mianmaru podržao Suu Kyi, kojoj zakon brani kandidaturu

Podijeli

Američki predsjednik Barack Obama izjavio je danas u Mianmaru da zakon koji brani prodemokratskoj čelnici Aung San Suu Kyi da se kandidira za predsjednicu “nema puno smisla”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je bila njegova najjasnija izjava o političkoj budućnosti Suu Kyi, dobitnici Nobelove nagrade, ali on nije eksplicitno pozvao da se naprave promjene kako bi joj se omogućilo da se kandidira za predsjednicu.

“Ne razumijem odredbu koja bi zabranila nekome da postane predsjednikom zbog toga tko su njegova djeca, to mi nema puno smisla”, rekao je Obama.

Suu Kyi (69) se ne može kandidirati za predsjednicu na izborima iduće godine jer su njezina dvojica sinova strani državljani. Ona je rekla na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s Obamom da je ta odredba “nepravedna i nedemokratska”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Washington traži više promjena u Mianmaru, gdje se čini da su sada u zastoju političke i gospodarske reforme pokrenute prije dvije godine.

Provođenje reformi u Mianmaru, negdašnjoj Burmi, bila je glavna tema njegovih razgovora sa Suu Kyi i predsjednikom Theinom Seinom.

Obama je rekao da reforme nisu završene, ali da su napravljene važne promjene tijekom posljednje dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mianmarski visoki dužnosnici stali su u obranu brzine provođenja reformi izjavivši da su one prebrze za neke dijelove društva te da taj proces zahtjeva strpljenje.

Obama je pozvao na održavanje “slobodnih, poštenih i inkluzivnih” izbora iduće godine u zemlji koja je prešla s vojne na civilnu vlast 2010. godine.

Otkako je na vlasti Thein Sein, mnogi politički zatvorenici su oslobođeni. Četiri godine nakon što je puštena iz kućnog pritvora, Suu Kyi je sada zastupnica u parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik je neizravno kritizirao nespremnost oporbene ikone Suu Kyi da se bori protiv ugrožavanja ljudskih prava muslimanske manjine Rohingja.

Američka vlada misli da bi pogoršanje stanja u državi Rahinu, gdje uglavnom živi ta manjina, moglo “ugroziti” proces demokratskih reforma koje su u tijeku i da mianmarske vlasti moraju osigurati uvjete da oni postanu punopravni građani te zemlje.

Suu Kyi je rekla da unatoč često različitim pogledima na stvari, SAD i oni koji rade na demokratskim reformama u Mianmaru imaju jake veze koje se ne mogu narušiti.

Ovo je drugi Obamin posjet Minamaru nakon odlaska vojne hunte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci