Komentari koje je prije nešto više od tjedan dana dao američki ministar pravosuđa William Barr o izvanrednim postupcima glede istrage o navodnom miješanju Rusije u predsjedničke izbore 2016. godine, pokazuju visok i neuobičajen stupanj tajnosti u namjeri obavještajne zajednice da istraži prvotne informacije ruskom utjecaju.
U intervjuu za Fox News, Barr je kazao da prvotno vođenje istrage obavještajne zajednice može otvoriti niz pitanja. Naglasio je kako se istraga prvo vodila na “vrlo visokoj razini”, a zatim je bila predana “maloj skupini”.
“Ono što je zanimljivo glede toga jest da se istraga vodila na vrlo visokoj razini odjela. Nije se postupalo na uobičajeni način, kada se provode istrage ili kontraobavještajne aktivnosti. Bila je to neka vrsta ad hoc, male skupine, a većina tih ljudi više nije u FBI-u ili CIA-i ili drugim uključenim obavještajnim agencijama. Mislim da postoji zabluda da znamo mnogo o tome što se dogodilo. Činjenica je da specijalni istražitelj Mueller nije istražio vladine aktivnosti”, kazao je ministar pravosuđa.
Nadalje, Breitbart povezuje najnovije informacije o istrazi s analizom The Washington Posta još iz 2017. godine, kada te novine otkrivaju da je strogo odvojena prvotna istraga bila aktivno skrivana od obavještajnih službi SAD-a.
Prema tadašnjim navodima, sada bivši direktor CIA-e John Brennan 2016. godine je sazvao “tajnu radnu skupinu u sjedištu CIA-e koju je činilo nekoliko desetaka analitičara i službenika CIA-e, NSA-e i FBI-a.”
The Washington Post opisao je radnu skupinu kao tajnu, koja je funkcionirala kao “zatvoreni odjel” skriven čak i od ostalih američkih obavještajnih zajednica; jedinicu čiji su članovi bili primorani potpisati obrasce o čuvanju tajne.
Radili su isključivo za dvije skupine „kupaca“, kazali su dužnosnici. Prvi je bio Obama i manje od 14 visokih dužnosnika u vladi. Drugi je bio tim operativnih stručnjaka iz CIA-e, NSA-e i FBI-a koji su vodili radnu skupinu o tome gdje će nastojati uložiti daljnje napore u prikupljanju više obavještajnih podataka o Rusiji.
Broj dužnosnika Obamine administracije kojima je bio dopušten pristup istrazi također je bio vrlo ograničen, izvijestio je The Post. Isprva su bila uključena samo četiri visoka dužnosnika: Brennan, direktor Nacionalne obavještajne službe James Clapper, tadašnja ministrica pravosuđa Loretta Lynch i tadašnji direktor FBI-a James Comey. Njihovi pomoćnici nisu mogli prisustvovati sastancima.
Dodajući još jedan sloj tajnovitosti, novine su izvijestile, kako je video prijenos bio isključen tijekom zatvorene sjednice kabineta o Rusiji u Bijeloj kući.
Naime, uobičajeno je da se čuvaju videozapisi sastanka, bez zvuka, tako da se zna kada su održani sastanci. Ovaj konkretan postupak otkrio je nekim nižim dužnosnicima Obamine administracije, kako su u velikoj mjeri sastanci o Rusiji bili skrivani od njih čak i ako su bili zaduženi za stvaranje mišljenja, odnosno analizu mogućih odmazdi prema Moskvi.
Ove informacije konkretnije dovode u pitanje vjerodostojnost Izvješća američke obavještajne zajednice, poznato kao ICA, o procjeni napora ruskog uplitanja, iz 2017. godine budući da nije točno kako je na njemu radilo, i autoriziralo ga svih 17 obavještajnih agencija SAD-a.
Podsjetimo, prije 2 tjedna Fox News je objavio kako postoji evidencija koja ukazuje na niz e-poruka od kraja 2016. godine, a prema kojima je Comey navodno zaposlenicima FBI-a rekao kako je Brennan inzistirao da se lažni anti-Trump dosje uvrsti upravo u gore navedeno ICA izvješće.
Nekoliko dana nakon ovih otkrića, američki predsjednik Donald Trump posebnim je memorandumom dao ovlasti ministru pravosuđa da, ukoliko je nužno deklasificira sve informacije glede istrage o navodnom miješanju Rusije u predsjedničke izbore, a koja je dovela do prisluškivanja Trumpa i njegovih ljudi.
Predsjednik Trump u više je navrata tražio istragu o naporima FBI-a da špijunira njegovu kampanju tijekom predsjedničke utrke 2016., koristeći lažni dosje kampanje Hillary Clinton za dobivanje naloga za prisluškivanje.
Izvor: narod.hr/Breitbart/The Washington Post