Nigel Farage, bivši čelnik UKIP-a i stranke Brexit bio je nemalo iznenađen kada je otkrio da mu je banka čiji je klijent bio gotovo deset godina, neobjašnjivo zatvorila račune, nakon čega je nekoliko drugih banaka odbilo njegov zahtjev za otvaranjem računa kod njih. Razlog: Farageovi konzervativni stavovi.
Bivši čelnik UKIP-a i stranke Brexit prošlog je mjeseca izašao u javnost s poteškoćama koje je imao pri otvaranju bankovnog računa u Ujedinjenom Kraljevstvu nakon što je Coutts, financijska institucija s kojom je poslovao gotovo desetljeće, neobjašnjivo zatvorila njegove račune, a nekoliko drugih banaka odbilo njegove zahtjeve za otvoriti novu, javlja Remix.
Coutts je izvijestio BBC i Financial Times nakon javne optužbe od strane Faragea da je odluka o zatvaranju njegovih računa bila politički motivirana, inzistirajući na tome da je Farage pao ispod financijskog praga potrebnog za klijenta privatne banke.
Taj je potez doveo do kritika Couttsa zbog otkrivanja osobnih financijskih podataka o jednom od svojih bivših klijenata i pokrenuo etička pitanja o ponašanju institucije.Novi dokazi koje je dobio Farage sada su u suprotnosti s prvim odgovorom banke.
Dokument banke na 40 stranica o Farageu
U dosjeu od 40 stranica do kojeg je Farage došao putem zahtjeva za pristup informacijama, Coutts je jasno dao do znanja da su njegova konzervativna stajališta problematična za banku, navodeći pojam Brexit 86 puta i Farageovu podršku Donaldu Trumpu koja se u dokumentu spominje 39 puta.
>Golgota britanske katoličke aktivistice Caroline Farrow koja se bori protiv transrodne agende
U zapisniku sa sastanka Couttsovog povjerenstva za reputaciju održanog 17. studenoga prošle godine navedeno je da se gospodina Faragea smatra ksenofobičnim rasistom te da povezanosti s Farageom predstavlja značajan i trajni reputacijski rizik za banku.
Banka ne navodi tko vidi Faragea na ovaj način ili zašto taj pojedinac ili društvena skupina imaju težinu odlučivati o tome hoće li britanskom državljaninu dati britanski bankovni račun ili ne.
>Pobjeda slobode govora: Njemački sud presudio da je Facebook izbrisao sadržaj bez pravne osnove
Valja napomenuti da je Farage pobijedio na izborima u Britaniji kao čelnik političke stranke, točnije na europskim parlamentarnim izborima sa strankom Brexit 2017., te ima značajnu podršku javnosti.
Rukovoditelji u banci složili su se da bi Faragea, zbog njegovih političkih stavova, trebalo “debankirati”.
>Pravo na slobodu govora u Europskoj uniji u ogromnoj je opasnosti, potpišite peticiju
Pišući za Telegraph, Farge je ”izvještaj o nadzoru u stilu Stasija” nazvao šokantnim.
”Moji računi na društvenim mrežama su nadzirani. Sve što se smatralo “problematičnim” bilo je snimljeno. Bio sam promatran”, napisao je.
Problem je i prijateljstvo s Đokovićem
“Ovo je izvješće dokaz da se prema svakom klijentu Couttsa koji ima čak i neodređeno konzervativna stajališta treba odnositi s prijezirom.”
Farage je objasnio da je dosje također izvijestio o njegovom prijateljstvu s Novakom Đokovićem kojeg su javno izbjegavali nakon što je odbio primiti cjepivo protiv Covid-19, te o njegovom retvitanju šale Rickyja Gervaisa o napuštanju Europske konvencije o ljudskim pravima (ECHR), što je stav treba kojeg je i ministrica unutarnjih poslova Suella Braverman zagovarala u više navrata, iako ne kao službenu vladinu politiku.
Najneobičniji komentari od svih su dijelovi izvješća u kojima se govori o tome da se ‘ne slažem s njihovim stajalištima’ i sugerira da mi mora biti zabranjen pristup jer ne podržavam različitost, politiku i ‘svrhu’ Couttsa, kao da je Britanija politički režim i ja sam disident”, dodao je Farage.
Upozorio je da ako se ova situacija ne kontrolira, mi ćemo mjesečariti prema sustavu socijalnog kreditiranja u kineskom stilu u kojem je samo onima s ‘ispravnim’ stavovima dopušteno da u potpunosti sudjeluju u društvu.
Britanski premijer Rishi Sunak: Ovo je pogrešno
Ministar gospodarstva u Ministarstvu financija Andrew Griffith također je izrazio “ozbiljnu zabrinutost” zbog toga što banke zatvaraju račune na temelju političkih stavova klijenata, a ministrica unutarnjih poslova Suella Braverman opisala je razvoj događaja kao “zlokobni” i pozvala banke na “veliko preispitaju” svoje politike.
Britanski premijer Rishi Sunak tvitao je: ”Ovo je pogrešno. Nikome ne bi trebalo biti zabranjeno korištenje osnovnih usluga zbog političke stavove. Sloboda govora je kamen temeljac naše demokracije.”
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Remix