Upravni odbor Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC) pozvao je u petak na mirno i dostojanstveo obilježavanje 22. obljetnice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici upozoravajući na neprihvatljivost postupaka u kojima se iskazuje mržnja, potiču napetosti i omalovažavaju žrtve i članovi njihovih obitelji.
Upravni odbor PIC-a, tijela koje nadzire provedbu Daytonskog sporazuma, čine najutjecanije zapadne zemlje te Turska i Rusija koja nije potpisala posebnu izjavu.
Ona je uslijedila nakon niza incidenata i pojačane napetosti u Srebrenici uoči 11. srpnja kada se tradicionalno održava komemoracija u memorijalnom centru u Potočarima.
U Srebrenici je najavljena pa otkazana promocija knjige srbijanske novinarke Ljiljane Bulatović koja otvorebo veliča Radovana Karadžića i Ratka Mladića te tvrdi kako je genocid nad Bošnjacima izmišljotina.
Uz to je napadnuta predsjednica udruge “Majke Srebrenice” Munira Subašić koju je kamenjem ranije ovog tjedna gađao još uvijek neidentificirani napadač, a srpska ekstremistička organizacija najavila je kako će uoči obljetnice otkriti spomenik preminulom Vitaliju Čurkinu, bivšem ruskom veleposaniku u UN-u jer je glasovao protiv prijedloga britanske rezolucije kojom je trebao još jednom biti osuđen genocid nad Bošnjacima.
Lokalna policija u Banjoj Luci dopustila je da se 11. srpnja u tom gradu organizira okupljanje srpskih ekstremista koji planiraju veličati bivšeg zapovjednika vojske bosanskih Srba Mladića koji je izravno zapovjedio masakr u Srebrenici.
“Napadi na ožalošćene i preživjele, kao i na sudionike (komemoracije) neprihvatljivi su i treba ih u potpunosti istražiti a počinitelje dovesti pred lice pravde. Nije vrijeme za provokacije nego za davanje počasti žrtvama kao i za to da se razmisli o stvarnoj cijeni sukoba među ljudima”, stoji u izjavi PIC-a.
Veleposlanici država-članica Upravnog odbora PIC-a pozvali su sva tijela vlasti te organizacije i osobe koje sudjeluju u pripremama za komemoraciju u Srebrenici da djeluju odgovorno i na tragu činjenice da mora postojati tolerancija i suživot, a da žrtve ratnih zločina zaslužuju poštovanje svih.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/gs
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.