BiH ove godine neće slati predstavnike u skupštinu Vijeća Europe, jer suparničke etničke skupine u zemlji nisu uspjele formirati vladu ili nominirati delegate, izjavio je ministar u utorak.
Europski dužnosnici upozorili su prošlog tjedna novi središnji parlament BiH da mora do nedjelje predložiti predstavnike na skupštini Vijeća. Međutim, parlament, koji nema jasnu vladajuću većinu, nije se sastao.
Prema pravilima Vijeća Europe, zemlje članice moraju imenovati svoja nova izaslanstva u roku od šest mjeseci od posljednjih izbora. U protivnom, suočavaju se s privremenom suspenzijom, izvještava MSN.
“Ovaj neuspjeh nanio je veliku štetu međunarodnom ugledu Bosne i Hercegovine … u vrijeme kada činimo velike napore ka integraciji u Europsku uniju”, izjavio je ministar vanjskih poslova Igor Crnadak na konferenciji za novinare.
Crnadak je na dužnosti u službi, nakon što političke podjele onemogućuju formiranje nove vlade nakon predsjedničkih i parlamentarnih izbora u listopadu. Politički zastoj dodatno će usporiti napredak zemlje prema priključenju EU.
Glavno neslaganje između srpskih, hrvatskih i bošnjačkih članova tročlanog predsjedništva, koje treba imenovati mandatara za premijere, tiče se toga treba li BiH ući u NATO.
Bošnjački i hrvatski člano kažu kako će članstvo u NATO-u zaštititi nestabilnu balkansku zemlju od novog sukoba kao što je razorni rat u BiH 90-ih. Srbi su protiv NATO-a, koji ih je bombardirao tijekom rata.
Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, u više je navrata optuživao bošnjačke političke stranke da povlače formiranje vlade u službi vlastitih političkih interesa.
“Bosna i Hercegovina je propala država”, kazao je Dodik u utorak. “Nismo uspjeli ništa učiniti.”
Izvor: narod.hr/msn
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.