Povjerenje njemačkih građana u učinkovitost vlastite države palo je na najnižu dosad zabilježenu razinu, pokazuju rezultati istraživanja što ga je za Njemački činovnički savez (Deutscher Beamtenbund) proveo institut za ispitivanje javnog mnijenja Forsa.
Samo 27 posto njemačkih građana smatra da je država još uvijek u stanju obavljati svoje zadaće, a 69 posto njih mišljenja je da država nije dorasla svojoj ulozi.
Predsjednik saveza činovnika: Zastrašujući podatci
Predsjednik Njemačkog činovničkog saveza Ulrich Silberbach smatra kako je riječ o zastrašujućim podatcima i pritom kritizirao vladu saveznog kancelara Olafa Scholza zbog nedostatka predvodničkih sposobnosti.
>Njemačka olakšava useljavanje, prioriteti su gospodarstvo i mirovine
Silberbach je otkrio da je više od polovice zaposlenih u javnim službama doživjelo psovanje, prijetnje ili čak fizičke napade. “Zahtijevamo od politike da zaposlenicima u javnim službama omogući da obavljaju svoj posao”, poručio je.
Pristaše AfD-a nemaju povjerenja u državu, ljevičari joj vjeruju
Povjerenje u sposobnost države posebice je nisko na istoku Njemačke, a najgore mišljenje o državnom aparatu imaju pristaše AfD-a. Samo šest posto njih vjeruje da je država dorasla svojim zadaćama, dok se povjerenje u državu među biračima drugih stranaka kreće između 22 posto kod birača CDU-a i 52 posto među biračima Zelenih.
Općenito, povjerenje u sposobnost države raste prema lijevoj strani političkog spektra.
Dok su prošle godine usljed ruskog napada na Ukrajinu Nijemci smatrali da se nesposobnost njihove države očituje ponajprije u opskrbi energijom, sada najveći broj njih, 26 posto, misli da država nije dorasla svojoj zadaći u pitanjima azila i izbjeglica.
Sve veći jaz u društvu
Među područjima koja smatraju problematičnima ističu također školstvo i obrazovanje te klimu i okoliš. Najvažnijom pak zadaćom države većina smatra očuvanje socijalne pravednosti, a osjetno se smanjio broj onih koji smatraju da je najvažnije da se država brine za klimu.
>Njemačka vlada gubi potporu birača, AfD najjači u svojoj povijesti
Predsjednik Njemačkog činovničkog saveza upozorava na jaz koji se u rezultatima ispitivanja pokazuje u društvu. “Procjep između istoka i zapada, siromašnih i bogatih, ovisno o obrazovanju, postaje sve dublji”, rekao je Silberbach.
Više od 80 posto ispitanika smatra da je njemačko društvo općenito postalo sirovije, a četvrtina njih sama je svjedočila napadima na zaposlenike u javnim službama.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.