Petak, 14 veljače, 2025
8.3 C
Zagreb
Pratite nas:

Rektor Sveučilišta u Mostaru za Narod.hr: SUM je postalo sveučilište svjetskog značaja

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveučilište u Mostaru (SUM) u posljednje je vrijeme stalno u središtu pozornosti javnosti, ali i društvenih zbivanja zbog snažne dominantnosti u akademskom prostoru Bosne i Hercegovine te slijedom impozantnih uspjeha na najrelevantnijim svjetskim rang-ljestvicama i akademske izvrsnosti koju iznova potvrđuje. O svemu tome razgovarali smo s rektorom Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Zoranom Tomićem.

Sveučilište u Mostaru je jedno od 8 javnih visokoškolskih institucija u Bosni i Hercegovini te je do danas jedino javno sveučilište u Bosni i Hercegovini na kojemu se nastava izvodi na hrvatskome jeziku te koje njeguje i promiče hrvatski jezik, kulturu i identitet Hrvatskoga naroda. Sveučilište u Mostaru je akreditirano sveučilište od strane Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvalitete Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom ove godine SUM je uspješno prošao institucionalnu reakreditaciju Agencije za visoko obrazovanje i osiguranje kvalitete Bosne i Hercegovine s devet potpuno ispunjenih i jednim znatno ispunjenim kriterijem od njih ukupno deset te je ocijenjeno visokom ocjenom 9,75 od 10 što ga čini najkvalitetnijim sveučilištem u Bosni i Hercegovini. Osim toga, Sveučilište u Mostaru priprema se za novu međunarodnu akreditaciju koju će provesti Agencija za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske pa se stečene diplome na Sveučilištu u Mostaru priznaju u Hrvatskoj kao i u cijeloj Europi.

>Zoran Tomić izabran za rektora Sveučilišta u Mostaru

Osim što potvrđuje svoju poziciju vodećeg lokalnog sveučilišta, Sveučilište u Mostaru svojim impozantnim međunarodnim i svjetskim uspjesima pokazuje svoju konkurentnost i kvalitetu na globalnoj razini te da je sveučilište svjetskog značaja. Sveučilište u Mostaru je ostvarilo najveće uspjehe u povijesti od svoga osnutka pozicioniranjem u vrh kategorija WURI (The World University Rankings for Innovation) svjetske rang-ljestvice inovativnih sveučilišta prema kojoj je Sveučilište u Mostaru 4. u svijetu u primjeni umjetne inteligencije, a impozantni uspjeh ostvarilo je i na najvažnijoj svjetskoj rang-ljestvici sveučilišta THE koja je Sveučilište u Mostaru uvrstila među 3 posto najboljih i najprestižnijih sveučilišta u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Sveučilište u Mostaru uvršteno među 3 posto najprestižnijih svjetskih sveučilišta

Narod.hr: Koliko Sveučilište u Mostaru ima studenata?

Kako na Sveučilištu bilježimo uspjehe i ubrzan napredak u svim područjima, tako Sveučilište u Mostaru bilježi sve veću zainteresiranost studenata i porast upisanih. Sveučilište u Mostaru ove akademske godine ima između devet i deset tisuća studenata u sva tri ciklusa studiranja, a temeljem analize u akademsku 2023./2024. upisano je 400 ili 5% više studenata na prvom i drugom ciklusu, te na doktorskom studiju u odnosu na prethodnu godinu.

U tijeku prijave za upis na Sveučilište u Mostaru za novu akademsku 2024./2025. godinu te primamo 4569 novih studenata. Zainteresiranost za studije Sveučilišta u Mostaru je velika te očekujemo da će nam na jesen brojke to i potvrditi.

>Prof. dr. sc. Zoran Tomić objavio prvi enciklopedijski rječnik odnosa s javnošću

Narod.hr: Kakva je unutarnja organizacija Sveučilišta u Mostaru?

Sveučilište u Mostaru predstavlja bogatstvo akademskih mogućnosti s 1 akademijom i 10 fakulteta. Radimo u pet kampusa i osim središta u Mostaru imamo dislocirane centre u Orašju i Vitezu, a Akademija likovnih umjetnosti je u Širokom Brijegu. Fakulteti Sveučilišta u Mostaru nude širok spektar studijskih programa obzirom da se na SUM-u izvodi čak 155 studijskih programa uključujući doktorske studije. Kontinuirano težimo unapređenju i proširenju svojih obrazovnih programa, prateći interese studenata u dinamičnu globalnom okružju te suvremene potrebe društva i tržišta rada stoga smo pokrenuli dva nova diplomska studija: Diplomski sveučilišni interdisciplinarni studij Europski studij i Sveučilišni diplomski studij Primjena umjetne inteligencije na daljinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim ova dva studija, pokrenuli smo još dva diplomska studija na daljinu: diplomski sveučilišni studij Novinarstva te diplomski sveučilišni studij Odnosi s javnošću. Smatramo da je to budućnost visokoga obrazovanja. On-line modelom i pružanjem mogućnosti studiranja na daljinu Sveučilište u Mostaru promiče inkluzivnost i jednaku mogućnost obrazovanja svim studentima uključujući one koji zbog zemljopisnih ili drugih ograničenja ne mogu pohađati redovne nastavne programe. Ovo su potrebe modernog društva, a mi pokretanjem ovih studija pokazujemo sposobnost i spremnost da pratimo brze promjene u tehnologiji, ekonomiji i društvu i ono najvažnije da osiguramo našim studentima da steknu relevantna znanja i vještine.

Iako su sveučilišta i akademska zajednica često sustavi koji nisu podložni brzim promjenama, mi se trudimo da Sveučilište u Mostaru ne bude takvo. Mi osluškujemo, učimo, rastemo i razvijamo se u skladu sa svjetskom akademskom zajednicom jer je to zajednica u okviru koje Sveučilište u Mostaru želi biti konkurentno. A prema posljednjim rezultatima svjetskih ranking-ljestvica danas Sveučilište u Mostaru to i jeste. Konkurentno smo i priznato Sveučilište od svijeta i nalazimo se u miljeu najboljih.

>Sveučilište u Mostaru odalo počast tragično preminulim studentima

Narod.hr: Svjetske ranking-ljestvice?

Sve je malo i veliko dok se ne usporedi s drugim. Svrha ranking-ljestvica upravo jeste da relevantno i objektivno pokaže kolika je ukupna kvaliteta jednoga sveučilišta što ponajprije služi studentima, a onda i ostalim članovima svjetske akademske zajednice. Unutar svjetske akademske zajednice samo vas pitaju jeste li, kako i gdje rangirani. Taj podatak im govori sve o vama. Mi smo željeli biti svjetsko sveučilište, a ono što je najteže jeste, najprije ući i pozicionirati se na svjetske ranking-ljestvice, a onda i napredovati. Mi smo to uspjeli. Uspjeli smo se rangirati na najrelevantnije svjetske rang-ljestvice od kojih samo određen broj može naći svoje mjesto od ukupno 30 000 sveučilišta na svijetu.

I ne samo to, uspjeli smo biti četvrti u svijetu u primjeni umjetne inteligencije na najvažnijoj svjetskoj rang-ljestvica inovativnih sveučilišta, WURI (The World University Rankings for Innovation). Zauzeli smo iznimno visoke pozicije i u drugim kategorijama WURI ranking-ljestvice poput kategorije Industrijske primjene u kojoj je Sveučilište u Mostaru zauzelo impresivno 6. mjesto u svijetu, kategorije Studentska mobilnost i otvorenost u kojoj se Sveučilište u Mostaru istaknulo zauzevši 7. mjesto u svijetu, a SUM je rangiran i u kategoriji Potpora studentima i studentski angažman u kojoj je zauzeo 69. mjesto u svijetu. Sveučilište u Mostaru je uspjelo biti jedino javno sveučilište iz Bosne i Hercegovine među 300 najboljih sveučilišta na svijetu s izvanrednim 167. mjestom u ukupnom poretku.

>Mornar: Hrvatska će nastaviti podržavati Sveučilište u Mostaru

S druge strane, unutar rang-ljestvica postoji svjetska liga prvaka, postoji nešto što je najvažnije, postoji nešto što mi želimo od kada sam ja rektor, i od tada pokušavamo ući, ali nam do sada nije uspjelo. Times Higher Education Impact rangiranje je u svijetu rangiranja liga prvaka i kada se uspijete rangirati na tu prestižnu ljestvicu dobijete globalno priznanje od svijeta da ste svjetsko sveučilište. Sveučilište u Mostaru ne samo da je uspjelo ući među milje najboljih sveučilišta svijeta, nego je Sveučilište u Mostaru pozicionirano na THE ljestvici tako da se nalazi u 3 posto najboljih sveučilišta svijeta.

To su impresivna postignuća koja govore sama za sebe. U narednim danima očekujemo i rezultate s prestižne QS World University Rankings svjetske rang-ljestvice na koju smo se prošle godine uspjeli rangirati te gajim utemeljeno uvjerenje da će Sveučilište u Mostaru ove godine rasti na njoj.

>Suradnja Sveučilišta u Zagrebu i Mostaru: Virtualna mreža za daljinsko učenje jezika

Narod.hr: Važnost Sveučilišta u Mostaru za Hrvate u Bosni i Hercegovini?

Stup smo razvoja i opstanka Hrvata u Bosni i Hercegovini. Mi pripremamo nove mlade osobe spremne da odgovore na nove izazove kako u BiH tako i u okruženju. Jedan od tih izazova je pridruživanje Europskoj uniji. Uvjereni smo da imamo konkurentno znanje i visokoškolske standarde da možemo odgovoriti na sve ono što je pred nama. Nezamjenjiva smo institucija razvoja kako našeg naroda tako i cijele Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Važnost Sveučilišta u Mostaru za Hrvate na jugu Hrvatske?

Gledano akademski mi smo jedan nedjeljiv prostor. Na afirmaciju Sveučilišta u Mostaru značajan, mogao bi reći i presudan, utjecaj imaju hrvatska javna sveučilišta. Posebno mjesto u našem razvoju i snazi ima Sveučilište u Splitu i sam rektor prof. dr. Dragan Ljutić. Zahvalni smo svim profesorima koji prenose svoja znanja našim studentima.

Dakako tu je Sveučilište u Zagrebu, Sjeveru, Zadru, Dubrovniku, Rijeci, Osijeku i dr. Razloga za takav pozitivan akademski pristup je više. Sama činjenica da na Sveučilištu u Mostaru studira 20 posto studenata iz Republike Hrvatske govori o važnosti ove akademske sinergije koja u središtu ima znanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Sporazum o suradnji između sveučilišta u Mostaru te pravnih fakulteta u Mostaru i Splitu

Narod.hr: Suradnja s Republikom Hrvatskom?

Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske od iznimne su važnosti za našu stabilnost i razvoj. Sredstva koja dobivamo i sve druge oblike pomoći od presudnog su značenja za naš opstanak. Pored ovih institucija izdvojio bih Rektorski zbor RH koji nam pruža snažnu akademsku potporu i daje nam moguć da učimo i mijenjamo se zajedno. Mi im se odužujemo tako što svaki dan podižemo standarde učenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci