Ured za reviziju institucija BiH objavio je izvješće iz prošle godine o državnome Predsjedništvu u kojem je iznio više zamjerki, naznačio kršenje internih propisa i zakona, a posebno upozorenje poslao je oko ničim opravdanog angažiranja “stručnjaka”. Tako je pod oznakom angažiranja “regionalnog političkog analitičara” angažirana jedna osoba u “uredu broj 3”, piše Večernji list BiH.
– Analizom troškova nastalih temeljem ugovora o djelu nismo se mogli uvjeriti kako su troškovi za ugovore o djelu u uredu broj 3 u ukupnom iznosu od 39.000 maraka opravdani. Naime, jedna osoba angažirana je putem ugovora o djelu tijekom cijele godine za mjesečnu naknadu u iznosu od 2000 maraka, a za poslove regionalnog političkog analitičara. Plaćanje se vršilo mjesečno u eurima putem inozemne doznake. Druga osoba je angažirana za mjesečnu naknadu od 1250 maraka, također cijelu godinu, a za poslove logistike u Uredu časnika za vezu – navodi se u revizijskom izvješću.
No, u tome dokumentu nije otkriveno tko je taj “analitičar”. Od izvora u reviziji doznaje se kako se radi o Dragi Pilselu, hrvatskom novinaru i publicistu. Njega je po istome izvoru angažirao Željko Komšić kako bi u Hrvatskoj pokušao “peglati” njegov imidž. I sam Pilsel odgovorio je na naš mail navodeći kako je svojedobno bio angažiran, ne navodeći koliko je pritom dobivao novca, kao i za koje poslove.
– Nemam ugovor s članom Predsjedništva BiH. Imao jesam – naveo je Pilsel
Tko je Drago Pilsel?
Kao što je poznato Željko Komšić u praksi je član drugi član predstavnik Bošnjaka u Predsjedništvu BiH budući da je izabran preglasavanjem Hrvata zahvaljujući rupama u izbornom zakonu. Hrvati u BiH trenutno nemaju svog predstavnika u najvišem tijelu BiH, a što se tiče novinara Drage Pilsela – on je za ba.voanews.com prije dvije godine ustvrdio da su priče o odcjepljenju i stvaranju trećeg entiteta (hrvatskog) u BiH paravan za kriminal.
Na haaškom suđenju, hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, u veljači 2009., odvjetnik Luka Mišetić, izjavio je, da je Drago Pilsel, poslije Operacije Oluja, tada član HHO-a, pod pseudonimom Vjeran Grković intervjuirao predsjednika HHO-a Petra Mrkalja. Puhovski će na Haaškom sudu ustvrditi kako nije znao da su Drago Pilsel, Vjeran Grković i Zvonimir Carlos ista osoba(stranice 16105 i 16106). Pilsel je to demantirao u emisiji Nedjeljom u 2 u kojoj je gostovao Žarko Puhovski.
“Nisam autor spomenutog intervjua koji je objavljen s pokojnim Peterom Mrkaljem u tjedniku Feral Tribune pod pseudonimom Vjeran Grković. Kao što bi upućenim novinarima trebalo biti poznato, pseudonim Vjeran Grković se u Feralu koristio na više načina, pa i kada bi se javljali novinari/ke koji/e su radili/e u medijima pod kontrolom HDZ-a ili u vlasništvu RH. Ja nikada nisam koristio pseudonim Vjeran Grković”, kazao je prošle godine za Narod.hr.
Kao član HHO izvještavao je o ratnim zločinima nad Srbima u tek oslobođenim područjima. Vodio je program na prvom Gay Pride-u u Zagrebu 29. lipnja 2002. godine. Sudjelovao je u predsjedničkoj kampanji Ive Josipovića na izborima 2009.-2010. godine. Nakon pobjede je imenovan voditeljem Odjela za analitiku u Uredu predsjednika.
U prosincu 2018. godine predstavio je svoju knjigu “Povratak Adolfa Pilsela”, koju su predstavljači najavili kao jedno od “kapitalnih djela antifašizma” u kojemu se autor bavi ponovno uskrslim demonima fašizma, nacionalizma i ustaštva. Riječ je o svojevrsnom životopisu autorova oca Adolfa Zvonimira Pilsela, tjelohranitelju Ante Pavelića, ispričanom kroz njegovo suočavanje u suton života s (pra)domovinom Hrvatskom i vlastitom ustaškom ideologijom. Pilsel, primjerice, piše da je njegov djed radio kao prevoditelj u službi Gestapa te postoji sumnja da je kao takav ulazio u logore Majdanek i Treblinku; kako su njegovi baka i djed u Njemačkoj spasili Pavelića i pomogli mu u bijegu iz Hrvatske; o tome kako je njegov otac, po vlastitom priznanju, ubio neke ljude. Na knjizi je Pilselu čestitao bivši hrvatski predsjednik Stipe Mesić, a o knjizi je govorio i Josipović, koji je istaknuo kako je riječ o višeslojnom osobnom svjedočanstvu u kojemu je Drago Pilsel kroz autobiografsku beletristiku ispisao jedno od “kapitalnih djela borbe protiv fašizma”.
Tijekom 2019. za N1 komentirao je događanja oko zabrane mise zadušnice na Bleiburgu. Iznio je neke bizarne tvrdnje po pitanju Katoličke crkve u Hrvata i ustaškog pokreta. Naime, Pilsel je sasvim ozbiljno ustvrdio kako “da nije bilo katolika, ne bi bilo ni ustaškog pokreta.”
“Da nije bilo katolika, ne bi bilo ustaškog pokreta. Ustaški pokret je osnovan na Kaptolu broj 4, da se razumijemo. Masa ljudi iz Katoličke akcije, iz pokreta koje Alojzije Stepinac diže kao pomoćni biskup i onda kao naslovni, kada je naslijedio Antuna Bauera – svi ti kadrovi postaju funkcioneri ustaškog pokreta. Nama treba dokument koji će potpisati svi biskupi – kažite što je ustaštvo bilo, potpišite to”, tvrdio je Pilsel.
Izvor: narod.hr/vecernji.ba
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.