Razmještanje ruskih vojnih baza na teritoriju Srbije je suverena stvar te zemlje. To je izjavio ruski veleposlanik u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, prenosi Riafan portal SM.News.
Prema riječima ruskog diploama, Moskva i Beograd će nastaviti suradnju u vojno-tehničkoj sferi, budući da je Srbija za Rusiju prijateljska zemlja koja ne podržava antiruske sankcije. Razmještanje baza Oružanih snaga Ruske Federacije na teritoriju Srbije u interesu je obje strane, dodao je Bocan-Harčenko.
“Što se tiče zajedničkog humanitarnog centra, on postoji i djeluje za krizni odgovor u slučaju humanitarne katastrofe. Glede naše pomoći, to se prije svega odsnosi gospodarstvo. Naravno, vodimo računa o ekonomskim aspektima. Srbija je prijateljska zemlja i Beograd načelno odbija antiruske sankcije, ali postoji i politička komponenta u dogovoru o isporuci plina po najpovoljnijoj cijeni”, kazao je ruski veleposlanik u Srbiji.
Istodobno, veleposlanik Bocan-Harčenko je kazao da je pozicija Srbije unutar balkanske regije znatno jača u vojnom i vojno-tehničkom smislu te se počinje računati na nju.
‘Rusko-srpski humanitarni centar’
Podsjetimo, Rusija je prije dvanaest godina uspostavila operativnu bazu u Srbiji, zemlji koja je kandidat za članstvo u EU. Takozvani “Rusko-srpski humanitarni centar” nalazi se u gradu Nišu na jugu Srbije, a pravna osnova za njegovo osnivanje bio je Sporazum između vlada Ruske Federacije i Republike Srbije o suradnji u oblasti humanitarne pomoći, prevencije prirodnih katastrofa i nesreća izazvanih ljudskim faktorom i otklanjanja njihovih posljedica koji je potpisan 2009. godine.
U sjedištu Centra su 2019. godine EMERCOM Rusije i Ministarstvo unutarnjih poslova Srbije izveli specijalizirane međunarodne vježbe, a 2018. godine je dobio status edukativnog i logističkog centra.
Suradnja se dodatno intenzivirala 2021. godine kada je potpisan sporazum o suradnji između Kriminalističko-policijskog fakulteta i Sankpeterburškog fakulteta Državne vatrogasne službe Ministarstva za civilnu obranu i uklanjanje posljedica elementarnih nepogoda Ruske Federacije.
Na potpisivanju ugovora bili su Bogdan Vasiljevič Gavkaljuk, general-potpukovnik unutarnje službe, načelnik Sanktpeterburškog univerziteta DPSMČS Rusije, Igor Vasiljevič Osipčuk, zamjenik načelnika Fakulteta za platnu djelatnost – rektor Instituta sigurnosti životnih uvjeta, Aleksandar Mihajlovič Šanin, potpukovnik unutarnje službe, pomoćnik načelnika Fakulteta, Andrej Mihajlovič Perlin, potpukovnik unutarnje službe, načelnik Centra za međunarodnu suradnju i informacijsku politiku, Bojan Kostić, direktor Srpsko-ruskog humanitarnog centra, Jevgenij Viktorovič Filatov, dodirektor Srpsko-ruskog humanitarnog centra i Tatjana Petković, pomoćnik dodirektora, predstavnik Sanktpeterburškog fakulteta u Republici Srbiji.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/riafan.ru
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.