-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
4.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Ruski zastupnici traže ograničavanje stranog medijskog vlasništva

Podijeli

U ruskom je parlamentu pokrenuta inicijativa za ograničavanje udjela stranog vlasništva u ruskim medijima do najviše 20 posto, kako bi se smanjio strani utjecaj i zaštitio ruski “informacijski suverenitet”, proizlazi iz nacrta zakona objavljenog u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi bi zakon učvrstio nadzor ruskog predsjednika Vladimira Putina nad medijima, koji uglavnom podupiru politiku Kremlja prema Ukrajini i oštro se postavljajući prema vlastima u Kijevu otkad je srušen predsjednik Viktor Janukovič kojega je podupirala Moskva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putinova vlada otvoreno govori o “informacijskome ratu” u kojemu se Moskvu napada zapadnim izvješćima prema kojima Rusija oružjem i vojnicima podupire pobunjenike u istočnoj Ukrajini, dok Kijev tvrdi da Moskva raspiruje nasilje separatista.

“Predloženi zakon odredit će strukturu vlasništva u medijima”, izjavio je Sergej Železniak, zastupnik vladajuće, Putinove stranke Jedinstvena Rusija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Usmjeren je najprije na to da osigura informacijsku suverenost Rusije i ograničavanje utjecaja iz inozemstva na događaje u zemlji koji je prerastao u informacijski rat protiv naše zemlje”, pojasnio je zastupnik.

Zakon su predložili zastupnici Komunističke partije i Pravedne Rusije te nacionalističkog LDPR-a. Stranke predlagatelji nisu htjeli za medije komentirati prijedlog.

Ukoliko bude donešen, zakon će stupiti na snagu 1. siječnja 2016., ali će vlasnici udjela imati vremena do 1. veljače 2017. da svoje udjele usklade sa zakonskim odredbama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog mora proći tri čitanja u donjem domu parlamenta, Dumi, prije nego što o njemu glasuje gornji dom parlamenta i naposljetku ga proglasi predsjednik Putin.

Rusko medijsko tržište privuklo je investitore poput njemačkog Axela Springera i američkog Hearst Media. I jedni i drugi investirali su u tržište časopisa. Inozemne tvrtke daleko su manje investirale u televiziju, koja je za Ruse najvažniji izvor informacija.

Medijska analitičarka Anastasia Obuhova smatra da je strano vlasništvo u ruskim medijima malo i da postoji samo nekoliko tvrtki u kojima je strani udio veći od 20 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinari tvrde da Putin povećava pritisak na tiskane i internetske medije, u kojima su preostali posljednji tragovi neslaganja s njegovom politikom, a primjer za to navodno je nedavna smjena urednika u jednom popularnom internetskom mediju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/h
Photo: FOTOBANK.ER

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci