Predsjednica gornjeg doma parlamenta Rusije Valentina Matvijenko u ponedjeljak je u Sarajevu iskazala potporu njene zemlje opstanku i suverenitetu Bosne i Hercegovine na načelima Daytonskog sporazuma, ali je istodobno iznijela niz optužbi na račun SAD-a i drugih zapadnih država optužujući ih za nedopustivi intervencionizam i pritiske kako protiv Rusije tako i protiv drugih zemalja koje žele očuvati neutralnost.
Matvijenko boravi u dvodnevnom službenom posjetu Bosni i Hercegovine a u parlamentu te zemlje održala je govor pred zastupnicima u Domu naroda koji je imao oštru protuzapadnu intonaciju.
Matvijenko je pred bosanskohercegovačkim zastupnicima poručila kako njihova zemlja uvijek može računati na potporu Rusije kao jamca Daytonskog sporazuma te kako BiH sama treba odlučiti kako će graditi svoju politiku.
“Rusija nikome ništa nije nametala i kategorično odbija miješanje u unutarnje poslove drugih država”, kazala je Matvijenko koja predsjedava Vijećem federacije ruskog parlamenta, tijela koje predstavlja interese ruskih regija.
Matvijenko slovi za blisku suradnicu ruskog predsjednika Vladimira Putina i mediji je često opisuju kao politički najmoćniju ženu Rusije.
Ona je u Sarajevu kazala kako u Moskvi “cijene principijelno odbijanje BiH da se pridruži nelegitimnim i destruktivnim sankcijama protiv Rusije” iako je to prije svega rezultat činjenice da dužnosnici iz reda bosanskih Srba uporno odbijaju poduprijeti bilo koju odluku koja bi podržala zapadnu politiku u odnosu prema Rusiji.
> Božo Ljubić: Daytonski sporazum narušen je na štetu Hrvata; očekujemo predsjednicu u BiH
Matvijenko je istodobno potvrdila kako je produbljivanje veza s državama jugoistočne Europe jedan od prioriteta ruske politike na europskom tlu.
To je ocijenila važnim ciljem u vremenima koja su, kako je istaknula, komplicirana za mir i u kojima traje proces preuređenja svjetskog poretka.
“Ovo je vrlo teško razdoblje u kojemu SAD i njegovi saveznici pokušavaju upravljati sudbinom svijeta”, kazala je Matvijenko uz konstataciju kako se Rusija odlučno protivi takvoj politici zbog čega je, kako tumači, izvrgnuta nemilosrdnom propagandnom ratu.
> Kardinal Puljić: Potrebno izmijeniti Daytonski sporazum i ostvariti jednakopravnost
“Što god se dogodi pokušavaju optužiti Rusiju i ne ustručavaju se od laži”, kazala je Matvijenko spominjući sukob s Britanijom oko slučaja Skripal te prijepore oko uporabe kemijskog oružja u Siriji.
“Svi ti pokušaji su beskorisni, Rusija neće odustati od svog principijelnog stajališta jer ne možemo ponovo dopustiti nezakonitu invaziju poput one na Irak i Libiju ili slučaj poput bombardiranja Jugoslavije”, kazala je Matvijenko očigledno zaboravljajući da govori i osobama koje nemaju najbolje mišljenje o režimu Slobodana Miloševića čiju je vojsku 1999. godine zračnim napadima uništio NATO kako bi zaustavio masakre i progone nad Albancima na Kosovu.
Komentirajući posebice stanje na Balkanu Matvijenko je kazala kako Rusija daje posebni značaj održanju mira u toj regiji ali je oštro kritizirala odluku Crne Gore da se pridruži NATO-u opisavši je kao nedemokratsku i kao još jedan primjer “potkopavanja sustava europske sigurnosti”.
“Isti opasni eksperiment sada pokušavaju provesti i u Makedoniji”, kazala je Matvijenko.
U odnosu na samu BiH kazala je kako Dayton predstavlja “alfu i omegu” njezina funkcioniranja i očuvanja načela jednakopravnosti tri naroda “i široke autonomije” dva entiteta.
“To treba ostati netaknuto”, poručila je Matvijenko dodajući kako Rusija ne vidi nikakvu potrebu za preustroj Daytona, posebice ne na poticaje izvan zemlje.
> Nino Raspudić: Kako su nam Nijemci u BiH postali Englezi
Potvrdila je i kako se Moskva zalaže za što brže zatvaranje Ureda visokog predstavnika (OHR) u BiH a protivi se politici koja od BiH traži da se opredijeli uzmeđu Europske unije i Rusije.
Matvijenko u utorak putuje u Banju Luku gdje će se sastati s dužnosnicima Republike Srpske a tamo će također govoriti na posebnoj sjednici entitetskog parlamenta.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/gs