Jetlir Zyberaj, savjetnik kosovskog vršitelja dužnosti ministra unutarnjih poslova Behgjeta Pacollia otkrio je da se ubijeni iranski general Kasem Sulejmani sastao s Ivicom Dačićem tokom posjete Srbiji, gdje su zaključili ‘sporazum o prodaji oružja’.
“Soleimani je posjetio Beograd prošlog kolovoza kako bi finalizirao sporazume o prodaji oružja šiitskim militantima u Iraku i Hezbolahu u Libanonu. Dačić, koji se sastao sa Sulejmanijem otputovao je u Irak kako bi omogućio puteve koji se koriste u Iraku kroz proiranske elemente u iračkoj vladi.
Iran i Sulejmani služili su srpskim interesima na Bliskom Istoku, a Srbija je u zamjenu služila za iranske interese na Balkanu. To danas potvrđuju i srpski mediji”, napisao je između ostalog Zyberaj.
Sulejmani bio u BiH za vrijeme rata ’93. – ’94.
Podsjetimo, prema naredbi američkog predsjednika Donalda Trumpa SAD su prije desetak dana ubile moćnog iranskog generala Kasema Sulejmanija jer je htio raznijeti američko veleposlanstvo.
Kasem Sulejmaniji obnašao je dužnost zapovjednika Quds postrojbi, dijela Iranske revolucionarne garde zaduženog za operacije u inozemstvu, a koju je SAD označio kao terorističku organizaciju.
Sulejmani je vodio mnoge vojne operacije s terorističkim organizacijama Hamasa i militantnim organizacijama poput Hezbollaha. Kao Šijit, vodio je i mnoge bitke protiv ISIL-a koji je njegovao sunitski radikalizam, ali je također bio jedan od organizatora napada u Libiji koji je doveo do skandala ‘Benghazi’ s američkim veleposlanstvom. Odgovoran je za smrt 603 Amerikanca u službi.
Novinar Večernjeg lista Hassan Haidar Diab otkrio je kako je Suleimanija susreo u dva navrata.
Iako nismo dugo razgovarali, kada je saznao da dolazim iz Hrvatske, samo je dobacio pitanje: “Kakva je situacija u BiH?” Na moje pitanje je li bio u BiH, Kasem je odgovorio: “Naravno da sam bio, ali davno, 1993. i 1994. Gdje god muslimani trebaju pomoć, ja sam tu.” Na rastanku sam mu rekao neka se čuva, a njegov je odgovor bio: ”Molite se za mene da poginem kao mučenik, to mi je najveća želja”.
Inače, u za vrijeme rata u BiH između 1993, i 1994. godine dogodili su se brojni ratni zločini nad Hrvatima, u Uzdolu, Doljanima, Grabovici, Trusini, Dusini, Maljini, Bobašima, Buhinim Kućama, Križančevu Selu, Busovačkim stajama, Vrbanju, Miletićima i Mehurićima.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr