Švicarci će kroz mjesec dana, 18. svibnja moći izaći na referendum o uviđenju minimalne plaće od 22 franka po satu, što je 4.000 franaka (oko 3,300 Eura) mjesečno za najnižu plaću. Inicijativu za minimalnu plaću pokrenuo je najveći sindikat u zemlji, jer u Švicarskoj ona nije zakonom propisana.
Sindikati zahtijevaju da u bogatoj Švicarskoj svatko to je u punom radnom odnosu može dostajanstveno živjeti od svog rada. U osam-milijunskoj Švicarskoj 90 posto zaposlenih sa plaćom nižom od 4,000 franaka su žene. Posljednjih su godina sindikati u više navrata tražili veće plaće, no njihovi su zahtjevi odbijani, dok je radno vrijeme produljivano. Sindikati također navode kako su plaće žena niže od plaća muškaraca i do 20 posto, usprkos zakonskoj regulativi koja to zabranjuje.
Najniže su plaće u Uslužnom i Poljoprivrednom-sektoru, u prosjeku od 3500 franaka. Jedan od argumenata „za“ je i očekivanje rasta poreza uz istodobno smanjivanje socijalne pomoći, kao i to da će minimalac potaknuti rast novih radnih mjesta od čak 25 posto.
Prijedlog za uvođenje minimalne plaće naišao je na snažno protivljenje poslodavaca i velikih tvrtki u toj bogatoj europskoj zemlji upozoravajući da bi uvođenje minimalnog dohotka moglo nanijeti štetu gospodarstvu.
Prosječna dvočlana obitelj u Švicarskoj za poreze, socijalno i zdravstveno osiguranje mjesečno daje 2.643 franka. Uz to na hranu, režije, odjeću i prijevoz izdvajaju u prosjeku 5.498 franaka.
Ovo će biti drugi referendum u Švicarskoj ove godine. Na prošlom referendumu, održanom 9. veljače, 50,3 posto birača odlučilo je do 2018. uvesti kvote na useljavanje.
Izvor: Narod.hr/Agencije
Photo: Syndikalismuswordpress