Assangeovi odvjetnici traže ukidanje uhidbenog naloga

Odvjetnici Juliana Assangea su rekli u ponedjeljak da su pisali sudu u Stockholmu koji razmatra optužnice za silovanje protiv utemeljitelja Wikileaksa i traže ukidanje europskog uhidbenog naloga protiv njihova branjenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedski odvjetnici se pozivaju na zaključak radne skupine UN-a od 5. veljače u kojoj se ocjenjuje da je Assange žrtva arbitrarnog zatočenja.

Oni su rekli da su ponovno zatražili da se poništi uhidbeni nalog. Njihov raniji zahtjev prizivni sud u Stockholmu odbio je kao i švedski Vrhovni sud.

“Želimo da ponovo razmotre odluku i da ju ponište”, rekao je Tomas Olsson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da je objava radne skupine UN-a je važna činjenica koja se mora uzeti u obzir”, dodao je.

Europski uhidbeni nalog izdan je u studenome 2010. radi saslušanja Australca o optužbama za silovanje koje je tri mjeseca ranije iznijela jedna Šveđanka. Nakon što ih je uzalud osporavao pred britanskim pravosuđem, Assange se sklonio u ekvadorsko veleposlanstvo u Londonu u lipnju 2012.

U ožujku 2015. švedski suci prihvatili su ideju saslušanja u Londonu, koje još nije održano zbog proceduralnih komplikacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Assange koji poriče optužbe, drži da je objava radne skupine UN-a “povijesna pobjeda” i traži da dobije slobodu kretanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.