Njemačka uloga u migrantskoj krizi zbog dvojakih poruka postaje sve upitnija, ocijenio je u razgovoru za novi broj tjednika “Mladina” slovenski premijer Miro Cerar, osvrćući se na poziciju njemačke kancelarke Angele Merkel od izbijanja krize do sada.
“U aktualnoj izbjegličkoj krizi njemačka uloga postaje sve upitnijom”, kazao je Cerar u razgovoru za novi broj ljubljanskog tjednika, posvećen u cijelosti izbjegličkom pitanju.
Njemačka izbjeglicama šalje “dvojne signale”, kazao je Carar, jer ih s jedne strane poziva, a s druge smanjuje mogućnost njihova ulaska u Njemačku.
“Njemačka s jedne strane govori kako provodi politiku otvorenih vrata, a to ponavlja i kancelarka Angela Merkel, no Njemačka s druge strane smanjuje protočnost svojih granica za migrante”, kazao je slovenski premijer.
U razgovoru o izbjegličkoj krizi te njenom utjecaju na EU, regiju i slovensku unutarnju politiku Cerar je kazao da osobno cijeni humanitarni pristup kojim je Merkel na početku izbjegličke krize u svoju zemlju pozvala one koji trebaju pomoć, ali da ona u tome “nije bila dovoljno precizna” jer je svojom izjavom dovela do velikog vala, ne samo izbjeglica iz ugroženih područja, nego i ekonomskih migranata,, što bi moglo destabilizirati zemlje kroz koje prolazi izbjeglički val.
“Sužavanje mogućnosti ulazaka migranata u Njemačku pogodilo je susjednu Austriju. Dvostruki su kriteriji ako na jednoj strani govoriš o dobrodošlici, a onda ljude odbijaš”, kazao je Cerar.
Predsjednik slovenske vlade osudio je ksenofobiju koju u Sloveniji, po njegovoj ocjeni, potiče oporba sudjelovanjem na javnim skupovima gdje se izražava odbojnost prema izbjeglicama, te priznao da će Slovenija na kraju ipak trebati primiti nekoliko tisuća izbjeglica na svom teritoriju i to na određeno vrijeme. No, Cerar je rekao da su opasna i stajališta krajnje lijevih političkih opcija koje su za potpuno otvaranje granica i prijem velikog broja migranata, što bi moglo imati negativan sigurnosni aspekt.
Prema Cerarovoj ocjeni, desnica pokušava širenjem neopravdanih strahova na izbjegličkoj krizi politički profitirati, a na umjetan način stvara osjećaj nesigurnosti i nestabilnosti, pokušavajući u lošem svjetlu prikazati njegovu vladu.