Danska u utorak ide na izbore: Među 14 stranaka i 2 koalicije nitko nema većinu

Danska
epa08362892 Danish Prime Minister Mette Frederiksen speaks during a press conference on the status of the ongoing coronavirus COVID-19 pandemic in Denmark at her office in Copenhagen, Denmark, 14 April 2020. Countries around the world are taking measures to stem the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus which causes the COVID-19 disease. EPA/PHILIP DAVALI DENMARK OUT

Danska premijerka Mette Frederiksen bori se za ostane na vlasti u utorak na parlamentarnim izborima koji bi mogli okruniti autsajdera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U političkom krajoliku podijeljenom između 14 stranaka, ankete pokazuju da niti jedan od dva glavna bloka ne može osvojiti većinu od 90 mjesta u Folketingu, danskom parlamentu sa 179 mjesta.

Ljevičarski “crveni blok”, predvođen predsjedničinim socijaldemokratima, prema anketama ima 49,1 posto, što predstavlja 85 mjesta, u usporedbi s 40,9 posto ili 72 mjesta za “plavi” blok desnih i liberalnih stranaka.

Nova stranka koja zauzima političko središte su Umjerenjaci, koje je utemeljio bivši liberalni premijer Lars Lokke Rasmussen, prenosi France24.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ankete pokazuju da će njegova stranka osvojiti 10 posto glasova ili 18 mjesta, što je peterostruko povećanje od rujna, na iznenađenje političkih analitičara.

A Rasmussen je odbio obećati potporu bilo kojem bloku prije izbora.

Stranački kolega Jakob Engel-Schmidt rekao je da su “spremni raditi s kandidatom koji će omogućiti najširu suradnju oko centra za provedbu potrebnih reformi”, prije svega u zdravstvenom i mirovinskom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez jasne većine, postoji mogućnost dugih pregovora prije nego što se formira vlada. Ljevica predlažu porez na ugljik u poljoprivredi i povećanje plaća u javnom sektoru, dok su njihovi saveznici vodili kampanju glede zaštite biološke raznolikosti i potpore djeci i ugroženima.

Sadašnja vlada pregovara s Ruandom o uspostavi centra za smještaj tražitelja azila, dok se njihovi zahtjevi istražuju.

Diljem političkog krajolika postoji snažan konsenzus o održavanju restriktivne migracijske politike, što znači da je to pitanje rijetko predmet rasprave. Očekuje se da će antiimigracijska desnica osvojiti više mjesta na ovim izborima, ali je podijeljena na tri različite stranke koje zajedno dobivaju 15,5 posto glasova u anketama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.