Deset godina od ubojstva studentice koje je potreslo Italiju

Foto: fah

Skromna kuća okružena prirodom u predgrađu srednjovjekovnog talijanskog grada Peruge i dalje privlači znatiželjnike. Ondje je Britanka na studentskoj razmjeni Meredith Kercher živjela s američkom kolegicom Amandom Knox.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije deset godina, u noći s 1. na 2. studeni, pronađeno je polugolo tijelo britanske studentice. Bila je silovana i prerezan joj je grkljan. Knox je nakon četiri godine provedene u talijanskom zatvoru, 2015. pravomoćno oslobođena za ubojstvo kolegice. Njezina osmogodišnja pravna bitka privlačila je veliku pažnju talijanskih i svjetskih medija.

U doba ubojstva Kercher je imala 21, a Knox 20 godina. Slučaj i danas zbunjuje mnoge.

Knox, koju su talijanski mediji opisivali kao hladokrvnu ubojicu anđeoskog lica, bila je u središtu istrage od prvoga dana. I danas, dvije godine poslije oslobađajuće presude, redovno je u medijma jer želi da se o njezinoj prvotnoj nepravednoj presudi svuda čuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Daje intervuje, objavila je knjigu i snimila dokumentarac o svom slučaju te podržava druge žrtve pogrešnog pravosuđa.

Njezine fotografije, fotografije njezina partnera Christophera Robinsona i njihovih mačaka u velikim se količinama mogu pronaći na društvenim mrežama.

Nakon što je godinama napadala masovne medije gladne senzacija, Knox sada paradoksalno svoj privatni život izlaže svima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U intervjuu za časopis People kazala je da napokon želi živjeti kao normalna osoba. “Sada imam strahove normalnih osoba, strah od neuspjeha, strah da nisam dovoljno pametna i tako dalje”.

Ali je odlučna u namjeri da je se čuje. “Neću otići u zaborav. Imam štošta za reći”, kazala je Knox.

Iako je Knox uglavnom bila u centru pažnje i drugima upletenima u taj slučaj život se promijenio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njezin tadašnji momak Raffaele Sollecito također je bio osuđen, pa na kraju oslobođen. Sada se sudski bori za nadoknadu štete i brisanje mrlje sa svoga imena.

“To je otvorena rana koja vjerojatno nikada neće zacijeliti”, rekao je njegov otac Francesco Sollecito za agenciju Ansa.

A tu je i Rudy Guede, jedina osoba pravomoćno osuđena za ubojstvo. Njegova DNK pronađena je na mjestu umorstva. Bjelokoščanin je osuđen na 30 godina zatvora, ali mu je kazna smanjena na 16. U zatvoru Viterbo pokraj Rima provest će još šest godina.

Guede tvrdi da je bio žrtveni jarac, ali talijanski kasacijski sud mu je ove godine odbio i zadnju moguću žalbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mala kuća u brežuljkastom dijelu Peruge u međuvremenu je prodana. U gradu sa 170.000 stanovnika i sveučilištem osnovanim 1308., žiteljima je drago što više nisu na naslovnicama.

Knox je nedavno rekla kako bi se jednoga dana željela vratiti u taj umbrijski grad i zatvoriti to poglavlje svoga života. Ali to nikome u Perugi nije bilo drago čuti.

“Taj je zločin ostavio duboke ožiljke u gradu, ožiljke koji još nisu nestali. Bilo bi neprilično da ona ovdje dolazi”, rekao je Francesco Maresca, odvjetnik obitelji Kercher.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.