Europska komisija je u srijedu predložila veći Višegodišnji proračunski okvir (VFO) za razdoblje 2021-2027 u odnosu na sadašnje proračunsko razdoblje 2014-2020 ali i nešto manje iznose za kohezijsku politiku i poljoprivredu.
Riječ je o prijedlogu za EU27, dok je sadašnji rađen za 28 članica EU-a. Zbog izlaska Velike Britanije europski proračun ostaje kraći za 12 do 14 milijarda eura godišnje. Osim te rupe na prihodovnoj strani, trebat će povećati rashodovnu stranu s obzirom na potrebu financiranja novih prioriteta poput zaštite granice, migracija i obrambene politike.
Komisija za razdoblje od 2021. do 2027. predlaže dugoročni proračun u iznosu od 1135 milijardi eura u obvezama (izraženo u cijenama iz 2018.) što predstavlja 1,11 posto bruto nacionalnog dohotka 27 država članica EU-a (BND).
U plaćanjima Komisija predlaže 1105 milijardi eura, 1,08 posto BND, izraženo u cijenama iz 2018.
Sadašnji VFO za razdoblje 2014-2020 dogovoren je u visini 1087 milijardi eura u preuzetim obvezama.
Komisija je predložila smanjenje sredstava za zajedničku poljoprivrednu politiku i za kohezijsku politiku, za oko po 5 posto.
Europski proračun se izražava u dvije u kategorije – odobrenim sredstvima za preuzete obveze i odobrenim sredstvima za plaćanja.
Odobrena sredstva za plaćanja obuhvaćaju rashode koji dospijevaju u tekućoj godini, a koji proizlaze iz pravnih obveza koje su preuzete u tekućoj godini i/ili prethodnih godina.
Razlika se najbolje objašnjava na primjeru projekata koji se provode više godina, primjerice izgradnje nekog mosta. Ukupna cijena mosta koji se financira iz europskog proračuna vodi se kao preuzete obveza i to se knjiži u onoj godini u kojoj su sredstva odobrena, dok se stvarna plaćanja obavljaju u manjim iznosima tijekom više godina koliko traje provedba projekta.