EU direktiva o zaštiti autorskih prava: ‘To je protuudar progresivne ljevice!’

Foto: Fah

Nakon što je prije dva tjedna glasovanjem u Europskom parlamentu prihvaćena kontroverzna Direktiva o autorskim pravima na digitalnom tržištu, koja je izazvala brojne polemike u javnosti, porazgovarali smo s Ratkom Martinovićem, novinarom i voditeljem popularnog Podcast Incubatora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlament prihvatio kontroverznu direktivu o autorskim pravima

Radi se o protuudaru progresivne ljevice koja, umjesto još veće deregulacije, nudi potpuni nadzor, mišljenja je Ratko.

“Zanimljivo je da se za zaštitu privatnih prava autora protiv korporativnih ‘vampira’ bore ‘parazitske’ agencije koje novac crpe od poreznih obveznika. Tako da je legitimno povjerovati da to čine ili a) zbog još više novca, ili b) zbog neke druge agende. Ako vam za dijeljenje ili citate trebaju potvrde autora, to će vas obeshrabriti pri izražavanju mišljenja i ideja”, prokomentirao je Ratko Martinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, kaže, izgledno je da Internet neće više biti isti, štogod se skrivalo iza izglasavanja ove Direktive.

“Ako vam za uporabu memeova treba dopuštenje autora fotografije ili mete ismijavanja, odustat ćete od satire. Ako vam za rad stranice trebaju filteri i pristup središnjoj bazi podataka, morat ćete imati veliku logistiku i bit ćete prepušteni dvostrukoj provjeri. Čak je i programski kod pod povećalom. Bilo da je riječ o kontroli, nadzoru, cenzuri ili autocenzuri – vrlo je izgledno da Internet više neće biti isti”, ističe naš sugovornik.

Podsjetimo, prema članku 13., prema novoj direktivi, internetske platforme odgovorne su za svaku riječ, fotografiju ili video koji njihovi korisnici objave, jednako kao da su to objavili njihovi zaposlenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To će značiti da će društvenim platformama trebati više vremena kako bi učitali objavu koju korisnik objavljuje zbog provjere njezinog sadržaja, česte greške prilikom sadržaja objave zbog eventualne sličnosti sa zaštićenim sadržajem, blokiranje satiričnog sadržaja ako u sebi sadrži dio zaštićenog sadržaja,  problemi, odnosno blokada objave videa s nekog događaja ( komercijalna glazba u pozadini, sportski događaji…)…

Mali portali, odnosno internetske stranice suočit će se s problemom težeg dopiranja do potencijalne publike budući da se njihov sadržaj više neće moći podijeliti na Facebooku ili drugoj društvenoj platformi. Naime, ako poželite podijeliti poveznicu, naslov, fotografija ili kratki sažetak vijesti više neće biti vidljivi.

“SAD i Kina teško da će sudjelovati u ovoj ‘samaritanskoj djelatnosti’, s tim da će biti zanimljivo vidjeti što će na kraju od svega imati oni u čije se ime restriktivne mjere provode – sami autori sadržaja…”, zaključio je u razgovoru za Narod.hr Ratko  Martinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Direktiva EU i Jean Claude Juncker- ograničavanje protoka informacija na internetu i napad na slobodu izražavanja?

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.